Tiroidinizi sağlıklı tutacak ve kilo almanızı engelleyecek 5 gıda
Spread the love
Tiroidinizi sağlıklı tutacak ve kilo almanızı engelleyecek 5 gıda
Tiroidinizi sağlıklı tutacak ve kilo almanızı engelleyecek 5 gıda

Vücudumuzda tiroid küçük bir bez olabilir fakat vücudumuzda önemli bir görevi vardır.Hormonlarınızı düzenler,ruh halinizi ayarlar,kalp atış hızınızı dengeler, metabloizmanızı ve vücut enerjinizi arttırır.

Tiroid fonksiyon dışı olduğunda ise kuru bir cilt,yorgunluk,depresyon ,artan hassaiyet ve kilo alımı görülür.Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyoanız doktorunuza acil görünmelisiniz.
Peki tirodinizi sağlıklı tutmak için ne yapmalısınız?Bu 5 gıdayı mutlaka diyetinize eklemelisiniz.Nedir bu gıdalar?

Tiroidinizi sağlıklı tutacak ve kilo almanızı engelleyecek 5 gıda

1-Çinko bakımından zengin gıdalar:Çinko tiroid için çok gerekli bir mineraldir.Çinko eksikliği tirodinizi az aktif hale getirir.Hipotiroide neden olabilir.Daha fazla fındık,baklagiller,kabak çekirdeği ve ay çekirdeği kullanın.

2-Pektin bakımından zengin besinler tüketin:Pektin bakımından zengin besinler;jelatinimsi bir lif vücudunuzun ağır metallerden kurtulmasına yardımcı olabilir.Pektin bakımından zengin daha fazla yiyecek tüketmelisiniz:Armut,elma ve narenciye gibi.

3-Lif bakımından zengin besinler:Tiroid bozukluğu olan kişilerde genellikle kabızlık sorunu vardır.Fasülye,baklagiller ve nohut gibi lif bakımından zengin yiyecekler tüketmelisiniz.

4-D vitamini bakımından zengin besinler tüketin:D vitamini eksikliği az çalışan bir tiroidin nden olduğu haşhimoto hastalığı riskinin artmasıyla başlar.Süt yoğurt,portakal suyu,sardalya gibi D vitamini bakımından zengin yiyecekleri daha fazla tüketmelisiniz.

5-Selenyum bakımından zengin besinler:Bir çok araştırma selenyum eksikliğinin tiroid bozukluğuna neden olduğunu göstermiştir.Yemeklerinize selenyum açısından zengin besinler eklemelisiniz.Brezilya fıstığı ,sığır eti,hindi ,tavuk ve ton balığı gibi.Bir Cevap Yazın