Bu bitkinin yaprakları saç beyazlamasını gidermesinden kilo vermeye kadar çok etkisi var
Spread the love
Bu bitkinin yaprakları saç beyazlamasını gidermesinden kilo vermeye kadar çok etkisi var
Bu bitkinin yaprakları saç beyazlamasını gidermesinden kilo vermeye kadar çok etkisi var

Köri yaprakları, Hindistan’ın subtropikal ve tropikal bölgelerine özgü insanlar için yaygın bir pişirme malzemesidir. Köri yaprakları aromaları ile bilinir ve genellikle baharat yağları, çorbalar veya güveçler için kullanılır.

Mutfak kullanımları dışında Ayurveda ve bitkisel ilaçlarda da kullanılmaktadır. Bu aromatik yapraklar zengin bir A, B, C ve B2 vitaminleri, kalsiyum, protein, amino asitler, fosfor, lif ve demir kaynağıdır.Bunun yanı sıra köri yapraklarının sağlık faydaları ise içerdiği alkoloidlerden kaynaklanmaktadır.Ayrıca antioksidan, antibakteriyel, insektisidal, antikarinojenik, antimikrobiyal ve antidiyabetik özelliklere sahiptirler.
Bu bitkinin yaprakları saç beyazlamasını gidermesinden kilo vermeye kadar çok etkisi var

İşte köri yapraklarının çok şaşırtıcı faydaları:

Diyabeti kontrol altında tutar:Diyabetiniz varsa ve kan şekeri oranınızı doğal bir şekilde kontrol altında turmak istiyorsanız köri yapraklarını diyetinize ilave edin.Bunu yaparak, insülin üreten pankreas hücrelerini koruyabilir ve uyarabilirsiniz. Bu da kan şekerinizi düşürür.

LDL VE kolesterolü düşürür.

LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler) veya kötü kolesterol günlük olarak köri yaprakları tüketilerek düşürülebilir.

Antioksidanlar bakımından zengin olan köri yaprakları, LDL (kötü kolesterol) oluşturan kolesterolün oksidasyonunu önler. Yapraklar ayrıca HDL (yüksek yoğunluklu lipoproteinler) veya iyi kolesterol seviyesini artırmaya yardımcı olur. Bu da sizi erken ölüme neden olabilen kalp hastalığı ve ateroskleroz gibi durumlardan korur.

Köri kilo kaybını teşvik eder.Her şeyden evvel köri yaprakları vücudun şkillenmesine ve idrar ve dışkı ile birlikte boşaltım atıkları şeklinde zararlı toksinlerin giderilmesine yardımcı olur.Köri yaprakları aynı zamanda yaraları da iyileştirir.kÖRİ YAPRAKLARI YARALARI İYİLEŞTİRMENİN YANI SIRA ENFEKSİYON DURUMUNU DA ORTADAN KALDIRIR.

Saçların beyazlamasını önler ve aynı zamanda saçların hızlı şekilde uzamasını sağlar.

Özellikle, içlerindeki B6 vitamini saç dökülmesini önlemek için hormonların düzenlenmesine yardımcı olur.

  • Saç yağınıza biraz köri yaprağı tozu karıştırıp kafa derinize masaj yapabilirsiniz. Gece boyunca açık bırak, ertesi sabah saçını yıka. Saç büyümesinde iyileşmeyi fark etmek için bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.
  • Alternatif olarak, köri yapraklarından bir avuç 1 bardak yoğurdun içine koyun ve karıştırın. Bu maskeyi saçınıza uygulayın ve 30 dakika bekletin. Saçınızı ılık suyla yıkayın. Bu saç maskeyi haftada bir kez kullanın.
  • Saçların beyazlamasını engeller.Köri yaprakları saçınızdaki koyu pigmentasyonu artırmaya yardımcı olur.Özellikle hindistan cevizi yağı ile birleştiğinde harika bir saç toniği olarak çalışır.Bir avuç taze köri yaprağı 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağında kömürleşene kadar ısıtın. Yağı süzün. Saçına masaj yap. Durulamadan önce 30 ila 45 dakika açık bırakın. Bu tedaviyi haftada en az bir veya iki kez kullanın.
  • Alternatif olarak, bir macun yapmak için birkaç köri yaprağını ezin ve kafa derinize uygulayın. 30 dakika sonra sade suyla yıkayın. Bunu haftada bir kez yap.

Bunun yanı sıra karın ağrısı ishal,kabızlık gaz şikayetleriniz için de köri yaprakları yardımınıza koşar.Köri yaprakları genel sindirim sistemi için iyidir. Hafif bir müshil olarak çalışırlar, bu da bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı oldukları anlamına gelir. Ayrıca sindirim sistemini iyi durumda tutmak için sindirim enzimlerini uyarırlar.Ve son olarak köri yaprakları stresi azaltmak için birebirdir.Bir Cevap Yazın