Zeytinyağı ile karın çatlağı tedavisi
1233316_10151568188830178_2135677263_n

Zeytinyağı özellikle hamilelik döneminde oluşan karın çatlağı tedavisi için kullanılabilecek maddelerin başında geliyor.
 

Zeytinyağı ile karın çatlağı tedavisi

 

Uzmanlar, hamilelik döneminde ve hamilelik sonrası oluşan meme ucu çatlaklarında zeytinyağı kullanımının İtalyanlar tarafından uzun zamandır kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

 

Çatlaklarınızı pahalı kremlerle geçirmeye çalışıyorsanız, bir de zeytinyağını deneyin…

 

İtalyan kadınları emzirme dönemlerinde göğüs uçlarına mutlaka zeytinyağı uygularlarmış. Carol Firenze’in ‘Zeytinyağı Tutkusu’ isimli kitabında yapılan bir anlatıma göre, bir İtalyan kadınına zeytinyağını yemek dışında nerede kullanırsın diye sorarsan akla gelen ilk yanıt bu olurmuş. Üstelik hiç de zor olmayan bir formülle uygulanırmış.

 

Emzirenler için göğüs ucunu yatıştırıcı formül

 

Eşit miktarda sızma zeytinyağı ve suyu iyice karıştırın. Emzirmeden hemen sonra göğüs uçlarına uygulayın. Emzirmeden önce her zaman göğüs ucunu su ile nemlendirmeyi de unutmayın. Bu arada eğer isterseniz su yerine gül suyu da kullanabilirsiniz.

 

Zeytinyağının sadece göğüs ucunu iyi ettiğini düşünmeyin. Doğum çatlakları için de epey faydası var. Her gün uygulanacak bir formülle doğum izlerini azaltabilirsiniz.

 

Doğum çatlaklarını azaltan formül

 

Eşit miktarda karıştırılmış sızma zeytinyağı ve saf Hindistan cevizi kremini karın, kalça ve göğüs bölgesine uygulayın.

 

Zeytinyağı bebek bakımı için de rahatlıkla kullanılabilir. Mesela bebeğinizin poposundaki pişik için çok basit bir formül var.

 

Pişik tedavisi için formül

 

2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağını 1 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Bir kıvam elde edinceye kadar çırpın. Bebeğin poposuna sürün.

 

Bebeğinizin bakımında ıslak mendil kullanıyor musunuz? Peki, bu ıslak mendilleri tamamen doğal yollardan yapabileceğinizi biliyor musunuz?

 

Islak mendil yapmak için

 

2 bardak ılık su, 2 çorba kaşığı bebek şampuanı, 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Kalın, yumuşak, beyaz kağıt havluları bu karışıma batırın. Fazlalık sıvıyı sıkıp güzelce katlayın. İşte ıslak mendilleriniz hazır. Bunları boş bir ıslak mendil kutusunda veya plastik bir kutuda saklayabilirsiniz.

 

Bebeğinize masaj yapmak için de zeytinyağını kullanabilirsiniz. Ellerinize sızma zeytinyağını sürün. Yumuşak ve dairesel hareketlerle bebeğinizi okşayarak masaj yapın. Bebeğinizin el ve ayak parmaklarını da unutmayın. Yapılan bir araştırmaya göre yeni doğan bebekler yağlı masaj yapıldığında yağsız masaja göre daha az stres belirtileri göstermişlerdir.

saglikveguzellik.net

 

Spread the love


Bir Cevap Yazın