Yanma Batma Gibi Dayanılmaz Ağrılarınız mı Var
Yanma batma gibi dayanılmaz ağrılarınız mı var

Nevralji nedir
Yanma batma gibi ağrılar

Sinir uçlarında hasarlanmalar sonucu tahribat ağrıları olur.Bu duruma Nevralji denir.Kelime anlamı ise ”Sinirin ağrısı”denir.

Yanma batma gibi dayanılmaz ağrılarınız mı var

Bu ağrıya hiç bir ağrı benzemez.Tarifi ve dayanması çok zordur.

Nevralji ağrısının belirtileri nedir

Batma,yanma,acı,,iğnelenme,elektriklenme,ıçak saplanmaya benzer gibi anlatılır.Genellikle geceleri daha fazla hissedilir.Standart hiç bir ağrı kesici bu ağrıları kesmez.Genellikle el ve ayak gibi sinir uçlarında olur.

Belli başlı nevraljik hastalıklar neler?

Nöropatiler genetik veya diyabet, (şeker) şeker hastalığında uzun süre şekerin verdiği sinir uçlarındaki hasara bağlı oluşabilir

Zona nevraljisinde ciltte döküntülerle gelişen uçuk, virüsünün verdiği zararlanmalardır.Genelde gövdede yarım kuşak tarzında olur.İlk ayın sonunda cilt döküntüleri ve ağrılar geçer.Ama bazen döküntüler düzelir ama ağrı kalır.Post-herpetik nevralji gelişebilir.

Tuzaklanma ağrılarında genellikle el bileğinde ve dirsek sinir dallarının sıkışması sonucu ele vuran, uyuşma ve ağrılar olur.Bezer şekilde ayaktada sinir sıkışabilir.

Trigeminal ve glossofaringeal nevraljide Baş bölgesinde yüz ve boğazda duyuyu veren sinirlerdeki ağrılardır. Çok keskin, saplanıcı ağrı olabilir. 

Nevralji tedavisi

Ağrı kesicilerin cevap vermediği bilinmelidir.Bazı epilepsi ilaçları ve sinirin ağrısına yönelik özel ilaçlar verilir.Bu ilaçlar tedavi etmez sadece baskılar.

Sinirler için en çok önemli olan B1,B6,B 12 vitaminleri ek olarak alınabilir.Hasarlanmış sinirin tamiri konusunda ilaç yoktur ama nöropati çok etkili bir biçimde kullanılabilir.

milliyet.com.tr Dr.Emel Gökmen

Spread the love


Bir yanıt yazın