Simit kilo aldırır mı?
1174691_564891450241893_1382485302_n

 
Çoğumuz için atıştırmalık besinlerin başında gelse de arada dönüp de “Acaba simit kilo aldırır mı?” diye sormadan da edemiyoruz.

Mis gibi susam kokusu ile simit, birçok kişi için atıştırmalık bir besin olarak iyi bir seçim gibi gözüküyor ama gerçekten öyle mi?

Simit kaç kaloridir?

Günlük beslenmemizde simit, kahvaltıda tüketilebildiği gibi günün herhangi bir saatinde atıştırmalık olarak da tercih edilebiliyor. Bir simit yaklaşık 40gr’dır ancak enerjisi kendisi kadar hafif değildir.

Bir simitte yaklaşık 250-300 kcal enerji bulunur. Simidin enerjisinin bu denli yüksek olmasının sebeplerinden biri de dışında bulunan susamlardır. Yağlı bir tohum olan susam, simidin enerjisini artırır. Bir simit yaklaşık 4 dilim ekmeğe eş değerdir.

Simit kilo aldırır mı?

Bu sorunun cevabı miktarda saklıdır. Simit elbette kilo aldırabilir. Tabii eğer miktarını fazla kaçırırsanız! Ancak kendi porsiyon kontrolünüzü yapıyorsanız ve sadece simit ile karın doyurmaya çalışmıyorsanız o zaman diyetinize simidi ekleyebilir, hatta simit tüketerek zayıflayabilirsiniz.

Simidin diyetteki yeri nedir?

Simidi ara öğünde tercih edecekseniz bir tam simidi tüketmemeye özen gösterin. Ayrıca, çeyrek simidin yanına bir bardak ayran tercih ederek o kadarlık bir simidin sizi daha uzun süre tok tutmasını da sağlayabilirsiniz.

Simidi kahvaltıda tüketmek isterseniz o zaman da sadece simit tüketmemeye özen gösterin. Simidin yanında tüketeceğiniz bir miktar peynir veya yumurta ve beraberinde bol yeşillik ile de sağlıklı bir öğün elde etmeniz mümkündür. Ancak böyle bir öğüne yağlı yiyecekleri ilave etmeyin. Unutmayın ki susamdan zaten yağ alıyorsunuz.

Bulabiliyorsanız tam tahıllı veya kepekli simitleri tercih etmenizde fayda var. Böylece, beyaz unun getireceği olumsuzlukları da yaşamamış olursunuz.

Spread the love


Bir Cevap Yazın