Sarı hardalın faydalarını duyunca şaşıracaksınız
Sarı hardalın faydalarını duyunca şaşıracaksınız
Sarı hardalın faydalarını duyunca şaşıracaksınız

Sarı hardalı siz sadece sandviçlerinizi lezzetlendirmek için kullanıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.Zira sarı hardalın faydaları saymakla bitmez durumda nerede ise.

Sarı hardalın faydalarını duyunca şaşıracaksınız

Brokoli ailesine ait olan sarı hardal tohumları hardal bitkisinin küçük yuvarlak tohumlarıdır.Sos veya yağ tohum veya toz olarak mevcuttur.Hardalın birçok çeşidinden biri olan sarı hardal, Brassica ailesine ait turpgiller sebzesidir. Şu anda popüler bir baharat olarak ayakta duran hardal tohumları, yağ ve yeşillikler bin yıldan fazla bir süredir mutfak malzemesi ve ev ilacı olarak bulunmaktadır.
Gelelim sarı hardalın besin değerine
Sarı hardal kas kramplarınızı hafifletir.İster omuzda ister vücudunuzun başka bir yerinde olsun spazmdan kurtulmak için kullanabilirsiniz.Sarı hardalın sinirleri uyarıcı etkissi sayesinde ağrınızdan kurtulabilirsiniz.Hardal tohumlarının selenyum ve magnezyum içeriği nedeniyle romatizmal artrit ağrısını hafiflettiği bilinmektedir.Bunun için yapmanız gereken 1 bardak su ile 1 çay kaşığı sarı hardal tüketmektir.

Vücut ağrıları içinde hardal yağı çok etkilidir.Hardal yağı vücuttaki reseptörlere karşı çalışır bu da ağrının sinyallerini etkili bir şekilde engeller.Ağrılı bölgeyi 10-15 dakika kadar hardal yağı i,le ovmanız yeterli olacaktır.

Ağız kokusu ile mücadele eder. Ağız kokusundan muzdarip iseniz ağzınıza 1 çay kaşığı hardal alıp 1 dakika boyunca ağzınızda çalkalayın ve tükürün.Ardından 1 çay kaşığı hardal sosu yutun. Ve ağzınızı iyice durulayın.

Hem sarı hardal hem de hardal yeşilliği kalp sağlığınız için çok iyidir.Kalp sağlığını teşvik eder. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengin olan hardal yağı kolesterol seviyenizi dengelemnize yardımcı olur.Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü” kolesterol) seviyesini azaltır ve vücuttaki yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya “iyi” kolesterol) seviyesini arttırır, böylece kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır.

Soğuk algınlığı ve öksürüğü yatıştırır.Keskin doğası nedeni ile hardal yağı soğuk algınlığı ve öksürük için mükemmel bir ilaçtır.Bunun için yapmanız gereken hardal yağını ısıtın ve içerisine zencefil ve karanfil ekleyin.Yağ soğuduktan sonra göğsünüze ve ayak tabanınıza sürün.

Sarı hardal kemikleri ve dişleri güçlendirir. Sarı hardal kemikleriniz ve dişleriniz için çok faydası olan kalsiyum ,fosfor,manganez,magnezyum gibi besin maddelerinin hepsini içerir.

Spread the love


Bir yanıt yazın