Hangi Yaşta Hangi Kolajeni Kullanmalısınız
Hangi Yaşta Hangi Kolajeni Kullanmalısınız
Hangi Yaşta Hangi Kolajeni Kullanmalısınız

Kolajen destekleri zamanımızın gözde ”cilt,saç,eklem destekleri.Ne var ki hem oldukça pahalılar hem de farklı tip kolajenlerin farklı marifetleri var.

İşte bu yüzden kolajen takviyeleri alırken dikkat edilmesi gerekn bazı püf noktaları var.İlk olarak Hangi kolajen?
Hangi Yaşta Hangi Kolajeni Kullanmalısınız

Kolajenin farklı tipleri var.Farklı kolajen tiplerinin de farklı dokularda farklı oldukları biliniyor.Örneğin cildin yüzde yetmişini kolajen tip 1 ve tip 3 oluşturuyor.Bu durumda eğer kolajeni cildinize destek olarak kullanacaksanız. tip 1 ve tip 3 kolajen karışımlarını özellikle de tip 1 kolajeni tercih etmelisiniz.

Saç ve tırnaklarınızın bütünlüğü için de kolajen gerekli.Onları desteklerken de yine tip 1 ve tip 3 kolajen, tercih etmelsiniz.,

Tendonların yani kasların, kemiğe tutunduğu kiriş yapıların da yüzde 100’ü tip 1 ve tip 3 kolejen karışımı.Bu nedenle tendon desteği olarak ta tip 1 ve tip 3 kolajeni tercih etmelisniz.

Eklemlere gelince burada durum biraz farklı eklem kıkırdaklarını oluşturan kolajenin yüzde 60’ını tip 2 kolajen oluşturuyor..Bu nedenle eklemler için kolajen takviyesinde tip 2 kolajeni tercih etmelisiniz.

Ne kadar kolajen kullanmalı?

Kullanacağınız kolajenin miktarı alacağınız sonucu etkiliyor.İdeali hidrolize peptid kolajenleri kullanmak.Ve mümkünse 2 -2,5 gramın üstündeki kolajenleri tercih etmek.Doğal kolajen tozları veya hapları kullanırken de 6-10 gramlık dozlara ulaşmak olmalı.

Yuttuğunuz kolajen takviyelerinin daha çok emilebilmesi ve yüksek yararlarının sağlanabilmesi için 3000 dalton civarında moleküler ağırlığı olan düşük molekül ağırlıklı kolajenleri tercih etmelisiniz.Molekül ağırlığı çok yüksek olan kolajenlerin emilimi yetersiz ve faydaları da sınırlı.

Özetle kullandığınız kolajenin molekül ağırlığı ne kadar düşük ise içindeki kolajen ve kolajen peptidinin miktarı ne kadar fazla ise işe yarama oranı da o kadar fazla.

Balık kaynaklı kolajenlerin cilt,sığır kaynaklı kolajenlerin ise kemik ve eklemleriniz için daha değerli olduğunu da bir kenara not edin.Kolajene ek olarak Hyalüronik asit ve C vitamini ürünlerden de kullanın.

Bunun yanı sıra egzersiz düzenli yapılırsa azalanlar

Dinlenme halinde kalp hızı

Kan damarlarının setliği

Kan basıncı

İnsülin seviyeleri

Trigliserid

Kan şekeri

Toplam yağ kütlesi

Kas kaybı

Depresyon riski

Unutkanlık

Düşme ihtimalide azalır

Artanlar

HDL kolesterol

Metabolizma hızı

Kemiklerin gücü

Kalrın miktarı

Uyku kalitesi

Dengeleme gücü

Not.Dr.Harvey B.Simondan alınmıştır.

Kaynak:

Hürriyet .com.tr

Spread the love


Bir yanıt yazın