Kronik hastaların bu tarihten itibaren süresi dolan raporları geçerli olacak
https://www.bayanlar-kahvesi.com/buzdolabiniza-sizdirmazlik-kontrolu-yapmaya-ne-dersiniz/

Aile Çalışma ve Sosyal hizmetler bakanı,Zehra Zümrüt Selçuk.Kronik hastalığı olan vatandaşların 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren süresi dolan sağlık raporları ve reçetelerin 2.bir duyuruya kadar geçerli olacağını açıkladı.
Kronik hastaların bu tarihten itibaren süresi dolan raporları geçerli olacak

Selçuk covid 19 ile mücadelede Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında normalleşme sürecinde de kronik hastaların 1 Ocak itibarı ile süresi dolan sağlık raporları ve reçetelerinin 2.bir duyuruya kadar geçerli olacağını belirtti.

Selçuk, “Böylece kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastalarımızın, yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak” bilgisini verdi.

İLAÇ VE TIBBİ MALZEME BEDELİNİ SGK KARŞILAYACAK

Bakan Selçuk bu süreçte, kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğunun geçici olarak ortadan kaldırıldığını hatırlattı.

Selçuk, ilaç ve tıbbi malzeme bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacağını yineledi. Selçuk, bu kapsamda, daha önce 1 aylık verilen ilaçların da 3 aylık olarak verilmeye devam edileceğini belirtti.

Açıklamada ayrıca kronik hastalığı bulunanlar ile kronik hastalık nedeniyle idari izinli sayılan kişilerin, ilaç ihtiyacının karşılanmasında 1 Ocak itibariyle MEDULA sisteminde kayıtlı olan raporların geçerli olacağı hatırlatıldı.

Öte yandan engelli ve yaşlı aylığı ile evde bakım yardımlarında, süreli engelli raporu bulunan hastaların mevcut raporlarının da ikinci duyuruya kadar geçerliliği devam edecek. (DHA)

Sözcü.com.tr.

Spread the love


Bir yanıt yazın