KOLESTEROLÜ HIZLA DÜŞÜREN 9 GIDA
Kolesterolü hızla düşüren 9 gıda

Kolesterolü hızla düşüren 9 gıda
Kolesterolü hızla düşüren 9 gıda

Kolesterol vücudumuzu tüm hücrelerinde bulunan kan yağıdır.Hayati fonksiyonları yerine getirmek ile görevli olan kolesterolün azlığı fonksiyon bozukluğuna,çocuklarda gelişim bozukluğuna sebep olur.

Kolesterolün yüksek olması da kalp ve beyin damarlarında tahribata sebep olur.İşte size  eğer kolesterolünüz yüksek ise hızla düşüren 10 gıda önerisi:
Kolesterolü hızla düşüren 10 gıda

1-Soya

Günde 15 gram soya yiyeyerek kolesterolünüzü yüzde 6’ya kadar düşürebilirsiniz.

2-Yulaf

Kolesterolü düşüren yiyecekler sadece ana yemekle sınırlı değildir.Yani kahvaltıda da kolesterol düşürme özelliği çok yüksek olan yulaf tüketebilirsiniz

3-Fasülye ve Bezelye

Fasülye ve bezelye lif açısından zengindir.Bir tabak pişmiş fasülye ve ya bezelye LDL seviyelerini yüzde 5’e kadar düşürür.

4-Meyve ve sebzeler

Yediğiniz herhangi bir meyve veya sebze LDL seviyenizi belirtilen minimum seviyede tutmaya yardımcı olan  küçük doymuş yağ içeriğine sahiptir.

5-Elma,Narenciye,çilek ve üzüm

Bu meyveler mide içindeki kolesterolü bir arada tutan ve kan akışına girmesini ve atardamarların tıkanmasını önleyen özel bir suda çözünürlif türü olan pektin içeirir.

6-Badem,yer fıstığı ceviz

Badem,yer fıstığı ve ceviz yüksek seviyede doymamış yağ,lif,E vitamini,potasyum,magnezyum,bitkisel protein ve doğal sterol bulunur.

7-Patlıcan ve Bamya

Patlıcan ve bamya vücudun LDL’yi emmesini engelleyen yüksek miktarda çözünebilir lif içerir.Yapılan araştırmalar patlıcanın düzenli yenmesinin kötü kolesterol seviyelerini yüzde 30’a kadar azaltabileceğini gösteriyor.

8-Yağlı balık

9-Avakado

 

 

Spread the love


Bir yanıt yazın