Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz Ne Zaman Vurulmalı
Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz Ne Zaman Vurulmalı
Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz Ne Zaman Vurulmalı

Grip aşısı insanın bağışıklık sistemini uyarıp ,griple savaşmaya hazır hale getirmek için vücuda verilen grip virüsünün zararsız parçalarıdır.

Ülkemizde kullanılan aşılar canlı virüs içermez.Aşı 6-8 ay süre ile yüzde 75 civarında koruma sağlar.Bu nedenle grip virüsü antijenik yapısını sık değiştirdiği için her yıl tekrarlanır.
Grip aşısı için ideal zaman nedir

Grip aşısı için ideal zaman ekim ve kasım aylarında başlar.Aralık sonu ve Ocak başında maksimuma ulaşır.Aşı yapıldıktan sonra 6 ay süre ile koruma sağlar.Ülkemizde risk grubuna göre aşı önerilmektedir.

Sağlık örgütü gripten korunmak için herkese grip aşısını önermektedir.Aşı 65 yaşından büyüklere, 6ay ve 2 yaş arasındaki çocuklara ,astım Ve KOAH dahil olmak üzere,kronik akciğer hastalığı,koroner arter hastalığı, ve kalp yetmezliği dahil kronik kalp hastalığı,böbrek yetmezliği,kronik karaciğer hastalığı olanlara ve hamilelere önerilmektedir.

Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz Ne Zaman Vurulmalı

Grip aşısı kimler için ücretsiz?

Grip aşısı 65 yaş üstü kişiler

Kronik hastalar

Hamileler

Bütün risk grubundakilere ücretsiz

65 yaş üstü olanlar için nüfus kaydı yeterli iken risk grupları için ise doktor raporu gerekiyor.Grip aşısı alerjik hastalıklar açısından yararlıdır.Çünkü aşı yapılmadığında vücuda giren mikrop yüzlerce farklı antijen taşırken,aşıda bunların sadece bir kaçı bulunur.

Spread the love


Bir yanıt yazın