Facebook’ta büyük tuzak

  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum1

İnternetin cebe kadar girmesinin ardından kontrolü de neredeyse imkansız hale geldi. Sanal alem olarak adlandırılan internette her türlü suç kolayca işlenebiliyor. 

 
Sanal alamde işlenen suçların çoğunda suçlular tespit edilemiyor. Her gün onlarca mağdur orta çıkıyor. Bunlardan kimi parasını kaptırıyor, kimi sahte ürün kurbanı oluyor kimi de en kötüsü müstehcen sitelerin kurbanı oluyor.
FACEBOOK TEHLİKESİ
Kötü niyetli kişiler bunun için en çok Facebook’u kullanıyor. Özellikle küçük yaştaki ve genç kızları hedef alan bu kişiler, dakikada milyonlarca şifre deneyen programlar aracılığıyla şifresini kırdıkları kullanıcıların, özel fotoğraflarını ve arkadaş listesindeki kızların fotoğraflarına kolayca ulaşıyor.
Daha sonra açtıkları sayfalara kurbanlarının fotoğraflarını koyuyorlar. Facebook’ta ‘türban’ ‘başörtülü’ ve ‘liseli’ adı altında yüzlerce bu türden sayfalar açıyorlar. Durumdan bir şekilde haberdar olan bilgileri ve fotoğrafları çalınmış olanlar soluğu poliste alıyor.
Bilişim Suçları Şubesi’nden bir uzman, binlerce şikayet gelen bu konuyla ilgili ailelerin büyük sorun yaşadıklarını söyledi. Gelen şikâyetlerden çok fazlasının da çekindiği ve ailesini haberinin olmaması için polise başvurmadığı biliniyor.
NE TÜR ŞİKAYETLER GELİYOR?
– Fotoğrafım istemediğim bir kişinin profil fotoğrafı olmuş.
– İznim olmadan fotoğrafım başka sayfalara konulmuş.
– İzinsiz kullanılan fotoğrafımın kaldırılmasını istiyorum ancak benden para istiyorlar ve tehdit ediliyorum.
– Fotoğraflarımı aileme ve çevreme göstereceklerini söyleyip bana şantaj yapıyorlar.
MAĞDUR OLMAMAK İÇİN NE YAPMALI
– Bu gibi sorunlarla karşılaşılmaması için tek garanti yol, sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşılmaması.
– Fotoğraf paylaşılıyor ise de; sayfalardaki güvenlik ve gizlilik ayarlarının kesinlikle yapılması gerekmekte.
– Etiketlemelere izin vermeyiniz. Sizden habersiz etiketleme yapıldı ise etiketi kaldırınız.
– Kişiler şüphelendikleri ya da sahte olduğunu tahmin ettiği kişileri kesinlikle kişi listesine eklememeli.
– Şifre belirlerken, klasik tarihler ve kolay tahmin edilen şifreler yerine, en uzun karakterli şifreler oluşturulmalı, mümkün olduğu kadar harf ve rakam birlikte kullanılmalı.
– Tüm bu önlemlere rağmen fotoğrafı yine de istenilmeyen sayfalara konulduysa derhal polise başvurulmalı ve hukuki süreç başlatılmalı.
Kaynak: Haber 7
Spread the love


Bir Cevap Yazın