Corona Virüsü Belirtileri Neler Korunmak İçin Ne Yapmalı
Corona Virüsü Belirtileri Neler Korunmak İçin Ne Yapmalı

Corona virüsü gün geçtikçe korkunç bir hal alıyor. Çin’de milyonlarca kişi tecrit altına alınırkenhastalığın yayılması önlenmeye çalışılıyor.
Corona virüsü nedir? Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde korkuya sebep olan corona virüs için Çin’de bilim insanları virüsün yarasa ya da yılandan insanlara bulaşmış olabileceğini düşünüyor.

Peki Corona virüsü belirtileri neler?

Çoğunlukla hafif,orta derece üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ortaya çıkar.Ateş,baş,boğaz ağrısı,burun akıntısı,öksürük gibi solunum yollarına ait belirtiler ön plandadır.Hastalık ayrıca bulantı,kusma,ishal ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak şikayetlerine sebep olabilir.

Cora virüsleri üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen, viral etkenlerden sadece bir tanesidir.Enfeksiyon bir çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez.Bir çok çeşidi vardır.Evcil ,yabani ve tarım hayvanlarında (kedi,yarasa ve deve gibi) hastalık yapabilen virüs topluluğudur.

Corona Virüsü Belirtileri Neler Korunmak İçin Ne Yapmalı

Corona virüsü

Corona nasıl bulaşır?

Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar.Nadiren hayvanlardan,insanlara,insanlardan da diğer insanlara geçer. Tıpki grip gibi,yakın temas,Öksürük ve aksırık gibi yakın temas yolları ile bulaşır.

Corona virüsnün tedavisi var mı?

Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır.Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir.İstirahat,evde kalmak ve dengeli beslenmek hastalığın kısa zamanda geçmesinde etkilidir.

Korunmak için ne yapmalı?

Vücudun bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması için dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı son derece önemli.Bunun yan sıra hijyen kurallaruna uymak,elleri sık,sık yıkamak, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

Maske takılması öksürük ve hapşırma anında mendil kullanılması, yanacı bir yere temas ettiğinizde elleri kesinlikle ağız,yüze ve burna değdirmemek.Evcil ve yabani hayvanlardan uzak durulması,et ürünlerinin iyice pişirildikten sonra tüketilmesi.Kapalı mekanlardan uzak durulması hasta kişinin yanında bulunmamak deliyor.

Kaynak.Sözcü.com.tr

Spread the love


Bir yanıt yazın