Sosyal fobi” ile başa çıkmanın 5 pratik yöntemi
16522_1434273143549968_8520809780953336239_n2-300x241

Sosyal fobi, sosyal ortamlarda, özellikle performans gerektiren durumlarda kişinin gerçek performansını olumsuz etkileyen bir durumdur. İşte uzmanlardan Sosyal Fobiyle başa çıkmak için 5 pratik çözüm…
Kaygılarınızdan gevşeyerek kurtulun

Sosyal fobide kaygı durumu çok yüksek yaşandığı için, el ve ayakların terlemesi, ya da titremesi, yüzün kızarması gibi fiziksel belirtiler görülüyor. Belirtileri azaltmak için bazı rahatlatıcı egzersizler öneriliyor. Nefes egzersizleri, kas gevşetme hareketleri, spor aktiviteleri, yoga, ve meditasyon gibi uygulamalar faydalı olabiliyor. Bu tür uygulamalar sayesinde kişinin stres düzeyi ve kaygıları azalıyor.

Korkular pişmanlıklara dönüşmesin

Sosyal fobisi olan kişiler sosyal ortamlardan kaçınıyor. Davet edildikleri etkinliklere gitmiyor ya da karşı cinsten gelen bir daveti istemelerine rağmen kabul etmiyorlar. Sosyal fobisi olanlar bir süre sonra bu tür ortamlara hiç girmemeye başlıyor ve kaçtıkları şey gözlerinde daha çok büyüyor. Bu durumda kişiden, en düşüğünden en yükseğine kadar kendisinde kaygı uyandıran ortamları listelemesi isteniyor. Kişi adım adım listesindeki basamakları çıkmaya başlıyor. Böylece küçük şeyleri başardığı zaman kendine güveni artarak, bir sonraki adım için cesaret kazanıyor.

Mükkemmel olmaya çalışmaktan vazgeçin

Gerçek dışı beklentiler ve mükemmeliyetçi kişilik yapısı da sosyal fobiyi artıran etkenler arasında yer alıyor. “Hiçbir ortamda heyecanlanmamalıyım, her zaman harika görünmeliyim, insanların karşısında hata yapmamalıyım” gibi gerçek dışı beklentiler, çoğunlukla kişiyi baskı altına alarak, kaygı düzeyini artırıyor. Bu durumdan sıyrılmak için aşırı beklentilerden ve her zaman mükemmel olmaya çalışmaktan vazgeçmek gerekiyor.

Diğer insanlarla ilgilenin

Sosyal fobisi olan kişilerin kendileri üzerinde aşırı bir dikkat geliştirdiği gözlemleniyor. Bu dikkat dışarıya yöneltildiği zaman, kişinin kendi hakkındaki olumsuz düşünceleri otomatik olarak azalıyor. Bunu sağlamak için kişinin kendinden başka çevredeki insanların neler yaptığına dikkat etmesi (giyim, makyaj gibi) öneriliyor. Kişi dikkatini başka yöne çevirdiğinde, kendindeki fiziksel belirtilere daha az dikkat ediyor ve olumsuz düşünceleri azalıyor. Böylece kendini daha rahat hissediyor.

Olumsuz düşüncelere veda edin

Kişinin kendisiyle ilgili birçok olumsuz düşüncesi bulunabilir. Bu olumsuz düşüncelerin üzerinde çalışılması ve değiştirilmesi gerekiyor. Eğer kişi sosyal bir ortama girmeden önce, “ellerim titreyecek, kekeleyeceğim, kızaracağım “ gibi düşünüyorsa, stresi artıyor ve bu süreci kendi kendine başlatıyor. Gerçekten de elleri titriyor, kalp atışları artıyor ve diğer korktuğu durumları yaşıyor. Bu düşünceleri değiştirmek için iki yöntem bulunuyor. Birincisi, korkulan durumun tam tersini yaşamayı amaçlamak. Çünkü Kişi kendisiyle dalga geçmeyi öğrendiğinde bu durumu yenebiliyor. İkinci öneri de heyecan hissinin keyfini çıkarmak.

.sozcu.com.tr

Spread the love


Bir Cevap Yazın