ROMATİZMAL HASTALIKTAN KORUYAN BOL KOLAJENLİ KARIŞIM TARİFİ
Romatizmal hastalıktan koruyan bol kolajenli karışım tarifi
Romatizmal hastalıktan koruyan bol kolajenli karışım tarifi

Romatizmal hastalıktan koruyan bol kolajenli karışım tarifi.Bu çorba tairifi ile romatizmal hastalıklardan ve romatizma şikayetlerinden kurtulacaksınız.

Romatizmal hastalıktan koruyan et suyu

Kemik(üstü etli veya etsiz,yağlı veya yağsız,ama ilikli kemik olacak.Kocaman bir tencereye konur.Üzerine bir karış çıkacak kadar soğuk su ilave edilir.
Harlı ateşte üstü açık olarak kaynamaya bırakılır.Fokur fokur kaynamaya başlayınca üzerinde kef dediğimiz koyu renkli yoğun bir köpük çıkar.

Bu köpük bir kaşıkla suyun üzerinden alınıp atılır.

Kabuğu soyulmuş bir bütün soğan,5-6 tane karabiber,7’şer sap maydanoz ve dereotu ilave edilir.Arzu edilirse kabuğu kazınmışhavuç,pırasa yaprağı,yine kabuğu kazınmış çok az kereviz sapı,taze kekik,biberiye veya karanfil dişleri de eklenebilir.

Tencerenin kapağı örtülür.Kısık ateşte 2,5-3 saat pişirilir.Kıvamına gelip gelmediği anlaşılmak için de üzerinde en azından biraz et parçası olması iyi olur.Bu et yumuşayıncaya kadar kaynatmaya devam edilir.İçerisine kaya tuzu serpilir.5-10 dakika daha kaynatıldıktan sonra ateşten alınır.Et suyu süzgeçten süzülür.Olduğu gibi içilebilir.Veya yemeklerde çorbalarda kullnılabilir.

Et suyu çabuk bozulur.Aynı gün kullanmayacağınız et suyunu küçük kaplara döküp soğumasını bekleyin.Oda sıcaklığına gelincede kağıt bardaklara koyup derin dondurucuda saklayın

Dr.Ümit Aktaş İlaçsız yaşam kitabından alıntıdır.

Spread the love


Bir yanıt yazın