Mehmet Öz Şifalı bitkiler
100_3581 (1)

Tabiat eczanesinde, hatta mutfağınızda bile bulanan bazı şeyler savunma mekanizmanızı güçlendirmek için size yardımcı oluyor. İşte savunma mekanizmamızı güçlendirmenin ve hastalıklardan uzak durmanın yolları.
Gribi kovun
 
Şitaki mantarı şahane bir bağışıklık güçlendiricidir. Cinsel gücü artırıcı özelliğine sahip olduğundan Japonya ve Çin’de ‘düğün mantarı’ olarak da bilinir. Aktarlarda bulamazsanız internetten sipariş verebilirsiniz, ya da yetiştirme KİT’inden satın alıp evinizde kendiniz üretebilirsiniz.
İşte Şitaki mantarının mucizevi faydaları:
– Güçlü bir antioksidan olan ve pişirme sürecinde bozulmayan ergotionein maddesi bakımından oldukça zengin.
– İçindeki lentinan maddesinin Sarcoma-180 tipi kanser tedavisinde olumlu sonuç veriyor. Lentinan vücudun virüslere karşı mücadele etmesini sağlayan interferon üretimini uyarıyor.
– Lentinus edodes ise insan beslenmesi için gerekli bütün temel amino asitleri içeriyor. Ayrıca P, Fe ve Ca bakımından zengin içeriği ile kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynuyor.
– İçerdiği B1, B2 ve B12 vitaminleri gelişmeyi düzenlüyor, C vitamini ise skorbit tedavisinde etkili. Az miktarda A vitamini ve E vitamini de içeren mantarın bünyesinde yüksek düzeyde bulunan ergosterol (provitamin D2) güneşte D vitaminine dönüşerek kemik ve kas gelişmesinde önemli bir rol oynuyor
– Kan dolaşımını düzenliyor, beyin kanamalarının, damar sertliğinin önüne geçiyor; böbrek yetmezliğinin, yüksek tansiyonun önlenmesinde etkili.
– Antibakteriyal, antiviral özelliği var. Mide ve baş ağrılarına,hepatit B hastalığına, uykusuzluğa ve halsizliğe iyi geliyor.
Nane ve ağız gargarası, kötü kokan nefesinizi tazelemenin tek çaresi değil. Hatta bu yöntemler problemin yalnızca üstünüörtüyor. İşte, benim köklü çözüm önerilerim.
Tarçınlı sakız
Tarçınlı sakız, tat vermede kullanılan bir tür uçucu bitki yağı. Buyağ yalnızca kötü nefes kokusunu gidermekle kalmaz aynı zamanda tükürüğünüzde bulunan anaerobik bakteri miktarını yarı yarıya azaltır.
Balık yağı takviyesi
Bu, mantığa aykırı gibi görünse de, balık yağındaki omega-3 yağasitlerinin nefesin kötü kokmasına neden olan ağızdaki enflamasyon ve bakterileri azalttığı kanıtlandı.
Manolya kabuğu özü
Bu doğal madde, antibakteriyel özelliklere sahip ‘magnolol’ ve ‘honokiol’ bileşiklerini içeriyor. Manolya kabuğu özünün, nefesin kötü kokmasına neden olan ağızdaki bakterilerin çoğunu 30 dakika içinde öldürdüğü kanıtlandı. Manolya yağı özü genellikle, bazı nefes tazeleyici naneli ürünlerde ve diş macunlarında bulunuyor.
Kereviz, kötü nefes kokusunu önlemede oldukça başarılı çünkü lif zengini bir besin. Lif oranı yüksek besinler, yeterli miktarda tükürük salgılanmasına yardımcı oluyor. Tükürük de ağız kokusuna neden olan plak oluşumunu yok etmeye yardımcı.
C vitamini
C vitamini, diş eti çekilmesi ve ağız kokusunun başlıca nedenlerinden biri olan diş eti iltihabını önlemeye yardımcı. C vitamini bakımından zengin besinler tüketerek bakteri üremesi için uygun ortamın oluşmasını engellemiş olursunuz. Günlük C vitamini ihtiyacınızı, portakal, mandalina gibi turunçgiller, çilek, frambuaz gibi kırmızı meyveler veya kavun tüketerek karşılayın.
Siyah çayda bulunan polifenoller, ağzınızda hoş bir koku yaratır çünkü polifenoller, plakların dişlerinize yapışmasını önleyen güçlü antioksidanlar. Plak oluşumu, dişler ve ağızla ilgili diğer problemlerin yanı sıra nefesin kötü kokmasına neden oluyor.
Yapılan araştırmalar ayrıca, polifenollerin ağızdaki bakteri oluşumunu engellediğini ve böylece bakterilerin neden olduğu kötü kokuyu en aza indirdiğini ortaya koyuyor.
Vücudunuzu toksinlerden arındırması için karaciğer sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Kara lahana, brokoli, kıvırcık lahana ve lahana gibi turpgillere ait sebzeler karaciğerin vücuttaki toksinleri temizlemesine yardımcı olacak detoks sebzeler. Bu besinlerden bol bol tüketerek karaciğerinizin iyi çalışmasına yardımcı olun.
Nezleden kurtulun
Ayurvedaya göre zencefil vücut ısısını artırıyor. Özellikle akciğer ve sinüsler olmak üzere organlardaki toksin dolaşımını engellemeye yardımcı oluyor.
Daha iyi görüş için
Görme gücünü destekleyen harika besin; siyah frenk üzümü, antosiyaninler içeriyor. Antosiyaninler göz sağlığını desteklemeye yardımcı olan bileşikler. Siyah frenk üzümü aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren C vitamini bakımından da oldukça zengin.
Kolesterolünüzü düşürün
Biraz yulaf işinizi görmeye yeter. Bu mucize besin LDL yani kötü kolesterolü düşüren çözülebilir lifler içeriyor.
Nar suyu serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı savaşan elajik asit ve fenoller içeriyor. Ayrıca cildinizdeki kolajeni korumaya yardımcı oluyor. Nar aynı zamanda cilt sağlığını destekleyen bitkisel besin maddeleri yani fitonutrientler bakımından oldukça zengin.
Öksürük için Adaçayı
Adaçayı özü, balgam söktürücü etki göstererek vücudun, solunum yolundaki mukusu atmasına ve böylece öksürüğün yumuşamasına yardımcı oluyor. Eczaneden alacağınız bir balgam söktürücü yerine çay veya sıcak suyun içine bir damla adaçayı özü damlatmayı deneyin.
Kalp krizi riskinizi düşürün
Magnezyum zengini kabak çekirdeği hem kan basıncını düşürmeye hem de kalp krizi ve felç riskinizi azaltmaya yardımcı oluyor
Spread the love


Bir Cevap Yazın