KİLO VERMEYİ ZORLAŞTIRAN 8 HORMON DENGESİZLİĞİ
Kilo vermeyi zorlaştıran 8 hormon dengesizliği

Kilo vermeyi zorlaştıran 8 hormon dengesizliği
Kilo vermeyi zorlaştıran 8 hormon dengesizliği

Diyet yapıyor ya da egzersiz de uyguluyorsunuz.Fakat bir türlü kilo veremiyormusunuz.Hatta fazla yemek bile yemiyorsunuzdur ama hala daha kilo veremiyorsunuzdur.

Kilo verememenin hormon dengesizlikleri ilede bağlantısı olduğunu biliyor muydunuz?
İşte kilo vermenizi engelleyen 8 hormon dengesizliği durumu:

Kilo vermeyi zorlaştıran 8 hormon dengesizliği

1-Kronik iltihap

Çalışmalar uzun vadeli kronik iltihap sorunları yaşayanların kilo alımına hatta obeziteye dahi yol açabileceğini göstermektedir.

2-Yüksek kortizol seviyeleri

Birincil stres hormonumuz olan kortizol motivasyon gibi duyguları yönetmek beyinle de iletişim kurar.Bunun yanı sıra kortizol kan şekerini de arttırır ve buna bağlı olarak vücudunuzda yağ depolanması olayını  hızlandırır.

3-Östrojen

Östrojen seviyeleri düşük olduğunda-bir kadının adet döngüsü sırasında ,vücudun metabolizması yavaşlar.Ve buda kilo alımına sebep olur

4-Hipotiroidi

Tiroid bozuklukları kilo alımına sebep olur. Hipotiroidizm  tiroid bezinin yeterli hormon üretmediği durumdur.

5-Düşük testosteron

Testosteron erkeklerde birincil seks hormonudur.Ve her iki cinste de yağ yakma,kas kütlesi ve cilt tonunu etkiler.Ve testosteron eksikliği kilo alımında büyük rol oynar.

6-Fazla insülin

İnsülin şeker glikozunu enerjiye çeviren pankreas tarafından üretilen bir hormondur.Normal kan şekeri seviyelerinin sağlanması için bu hormonun uygun dengede olması çok önemlidir.İnsülin seviyesi çok yüksek olduğunda çok daha fazla açlık hissedersiniz.

7-Menopoz dönemi

8-Serotonin dengesizliği

Beyin kimyasal serotonin dengesizliği genellikle depresyon,anksiyete,diğer akıl sağlığı durumları ile bağlantılıdır.Beyindeki serotonin eksikliği ise iştahı açıyor

 

 

Spread the love


Bir yanıt yazın