Kepek giderici doğal maske ve tonik
Kepek giderici  doğal maske ve tonik
Kepek giderici doğal maske ve tonik

Kepeklenmenin altında üst derinin kuruması olan çeşitli deri hastalıkları da yatabilir.

Mantar hastalıkları,sedef hastalığı, diskoid lupus gibi hastalıklarda kepek dediğimiz beyaz pullanmalar olur.Bu hastalık ancak dermatoloji uzmanının tedavisi ile yok olur.
Kullanılan kepek şampuanlarından sonuç almadıysanız bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.Tabi her soruna olduğu gibi kepekli saç içinde kepek giderici çözümler vardır.

İşte kepek sorununuz varsa sizlere kepek giderici maske ve tonik tarifi.Kepeğe karşı tonik için gerekli malzemeler:

Kepeğe kayın, ısırgan otu, çay ağacı, limon otu, tere, öküzgözü, dulavrat otu, hodan yaprağı, hodan çiçekleri, kaynamış keten taneleri, hindiba kökü, hindiba yaprağı ve hindiba çiçekleri iyi gelir. 1 su bardağı kaynamış suya bu bitkilerden arzu edilen bir bitkiden 3 tutam alınarak hazırlanır. 5 dakika demleyerek saça banyo sonrası masaj yaparak uygulanır.

Gece yatmadan önce limonlu sirke, Hindistan cevizi yağı, nane yağı ya da zeytinyağını saçlı deriye uygulamamız hazırladığımız bitki losyonlarının etkilerini artırır.

Kepek giderici doğal maske ve tonik

Kepeğe karsı saç maskesi

Ezilmiş ıhlamur yapraklarından lapa, aloe vera yapraklarının jeli ya da ezilmiş çemen tohumu lapası uygulanabilir. Hem kaşıntı hem de pullar giderilebilir.

Malzemeler
1 tutam gül
1 tutam civanperçemi
1 tutam kekik
1 tutam turunç
1 tutam hindiba

Hazırlanışı
Bu bitkileri 5 dakika demleyin. Demlenmiş bitki çayını banyo sonrası saçlı deriye masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı rahatlatıcı çay olarak da içebilirsiniz.

Spread the love


Bir yanıt yazın