Enfeksiyonlarla savaştan mide rahatsızlıklarına kadar etkili tohum
Enfeksiyonlarla savaştan mide rahatsızlıklarına kadar etkili tohum
Enfeksiyonlarla savaştan mide rahatsızlıklarına kadar etkili tohum

Rezene tohumları besleyici özellikleri ve sağlık için faydaları yüzünden son yıllarda çok popüler hale gelmiştir. Rezene aslen Akdenizden gelen insanların yüzyıllardır çeşitli doğal faydalar ve çareler için kullandığı kokulu bir bitkidir.

Enfeksiyonlarla savaştan mide rahatsızlıklarına kadar etkili tohum

Rezene tohumunun sağlığa faydalarına gelince:
1-Enfeksiyonlarla savaşır. Rezene tohumu çayının özellikleri bazı virüs ve bakterilerle savaşmakta yardımcı olur.Yapılan çalışmalar bazı enfeksiyonlara karşı doğal çare olduğunu göstermiştir. Zayıf bağışıklık sistemini güçlendirir.

2-Mide rahatsızlığını giderir. Rezene tohumları sindirim için çok iyidir. İltihap önleyici ve gaz giderici özelliği vardır.Bu nedenle gaz,ishal ve karın ağrısı gibi durumlarda bu durumu gidermek için harikadır.Hatta aşırı asit segregasyonunu azaltır ve reflüyü önler.

3-Kabızlıkla savaşır.Rezene tohumları sindirim kasları gevşetmeye yardımcı olabilir. Bu neden ile bağırsak hareketini uyarmak, kabızlığı azaltmak için çok iyi bir tohumdur.

3-Antioksidanlar sağlar.Rezene çayı içmek ,vücudunuza daha fazla antioksidan bileşik getirmenin doğal bir yoludur.Bir çoğunuzun bildiği gibi antioksidanlar stresle başa çıkmak için zararlı molekğllere bağlanır.Ayrıca böbrekler ve karaciğer üzerindeki yükleri azaltır.

4-Nefesinizi tazeler.Rezene tohumları ağız kokusunu gidermede birebirdir.Rezene tohumundaki bileşikler kötü kokuya neden olan koşulları ortadan kaldırır. Ayrıca tükürüğün PH’ını düzeltir.

5-Uyku kalitesini artttırır.Ayrıca anne sütünüde arttırdığı yapılan çalışmalarda ortaya sunulmuştur.

Yapacağınız rezene çayı tarifi ise şöyle:1 çay kaşığı rezne tohumunu 1 bardak kaynar suya koyup 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.Günde 2-3 defa tüketebilirsiniz.İsterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Spread the love


Bir yanıt yazın