Çocuklarda bu vitamin eksikliği koronavirüse yakalanmalarına sebep oluyor
Çocuklarda bu vitamin eksikliği koronavirüse yakalanmalarına sebep oluyor
Çocuklarda bu vitamin eksikliği koronavirüse yakalanmalarına sebep oluyor

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi çocuk göğüs hastalıkları Bilim dalı başkanı ve Kovid-19 çocuk kliniği koordinatörü Do.Dr.Velat Şen yeni tip korona virüse yakalanan çocuklarda D vitamini eksikliğini tespit ettiklerini söyledi.İşte detaylar:

Çocuklarda bu vitamin eksikliği koronavirüse yakalanmalarına sebep oluyor

D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfat dengesini sağlayarak kemikleri güçlendiren bir moleküldür. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemi üzerine de çok önemli bir rolü vardır.
85 çocuk üzerinde yapılan araştırmada corona virüse yakalanan çocuklarda ortalama D vitamini düzeyinin 13 Mg/L, hastalığa yakalanmayanlarda ise 34 olduğu göründü.

Korona virüs enfekte olan çocukların D vitamini düzeyi sağlıklı çocuklara göre daha düşük.Bu çocukların hastanede kalış ve ateş sürelerinin daha fazla olduğu gözlemlendi.

Riskli gruplarda bebekler, gebeler, emziren anneler, özellikle desağlık çalışanları gibi sürekli kapalı ortamda çalışmak zorunda olanlarda D vitamini eksikliğini daha fazla görüyoruz.Bu kişilere günlük D vitamin takviyesi öneriliyor.

Doğal gıdalardan özelikle balık, balık yağı, yumurta gibi zengin vitaminli besinlerle de beslenmeleri tavsiye ediliyor.Özelikle bebeklerde anne sütü yetersiz olduğu için, doğumdan itibaren D vitamini takviyesine başlanması gerekiyor. Bu yaş grubu çok riskli grup, erişkinlerde de özelikle güneş ışınlarına az maruz kaldığı için havaların soğumasıyla beraber ve kapalı ortamlarda kaldığımız için mutlaka D vitamini takviyesi gerekir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek besleyici değeri yüksek olan besinlerle tüketmek gerekiyor. Ayrıca portakal, mandalina, kivi gibi bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyen meyveleri daha fazla tüketmeliyiz.Özelikle haftada 3 gün 20’şer dakika güneş ışınına maruz kalmak gerekiyor. Ancak havaların soğuması ve kısıtlamaların olmasıyla kapalı mekanlarda daha fazla süre kalmamız nedeniyle D vitaminin vücutta sentezlenmesi neredeyse imkansız hale geldi. Bu nedenle takviye olarak D vitaminin günlük olarak alınması gerekiyor.

D ve C vitaminlerini bu günlerde daha sık tüketmemiz gerekiyor. Bağışıklık sistemimiz için iyi bir uyku, bununla beraber dengeli beslenmek gerekiyor. Bağışıklık sistemimizin tek başına iyi olması da yetmiyor. Koronavirüsün viral yüküne daha az maruz kalmamız gerekiyor. Bu nedenle mesafeye, maskeye çok dikkat etmemiz lazım.

Kaynak.Milliyet.com.tr

Spread the love


Bir yanıt yazın