Bu vitamin eksikliği el titremesine sebep oluyor
Bu vitamin eksikliği el titremesine sebep oluyor

El titremesi hemen hemen herkesin hayatının bir bölümünde tecrübe ettiği istemsiz ve ritmik bir kas hareketidir.
Genellikle tehlikeli bir durum değildir.Çoğunlukla heyecan,korku,öfke gibi ani duygu değişimleri,stres ,yorgunluk,metabolik eksiklik,aşırı çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülen el titremesi hangi vitamin eksikliğinde görülür?

Çoğu insanın elinde hafif bir el titremesi vardır.El titremesi vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir.

Kendi başına el titremesi yaşamı tehdit eden bir durum değildir.Ancak günlük yaşamınızı zorlaştırabilir.El titremesi normal görünse de istirahat sırasında ya da sosyal ortama çıkıldığında ortaya çıkan el titremei farklı hastalıkların da habercisi olabilir.

Kan şekerindeki düşüş el titremesine yol açan sebepler arasındadır.El titremesine sebep olan bir diğer durum da alkol tüketilmesidir.Bunun yanı sıra bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak ve parkinson,epilepsi,polinöropati,,distoni gibi hastalıklar el titremesine yol açabilir.

Bu vitamin eksikliği el titremesine sebep oluyor

Vücutta DNA sentezi,kırmızı kan hücresi olarak bilinen eritrosit, üretimi ve sinir dokusunun yenilenmesi gibi önemli görevleri bulunan B12 vitamininin vücutta eksik olması durumunda el titremesi yaygın olarak görülür.

Sözcü.com.tr

Spread the love


Bir yanıt yazın