Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Saç Bakımı
sac-uzatma

 
Bayanların saçlarına çok dikkat etmesine rağmen kuru ve yıpranmış saçlar her kadının ortak sorunudur. Şekle girmeyen, sürekli elektriklenen, dökülen ve kırıklarla dolu bir saç kadınları için can sıkıcı bir durumdur. Saç bakımını sadece saçları düzenli biçimde yıkayarak yapamazsınız. Saçların daha güzel ve parlak görünmesi için yapmanız gereken basit bitkisel bakım maskeleri vardır.

Saçlarınız güzel görünmenin dışında aldığı nem ile de daha sağlıklı olacaktır. Kuru saçlar donuk ve cansızdır. Çabuk kırılır ve saç uçları kötü görünür. Kepek sorunu oluşur ve saçlarınızı idare edemez bir hale gelirsiniz.

Saçlarınızı normal hale getirmek için ilk olarak saçları güneşten korumak gerekir. Ayrıca yağ bezlerini harekete geçirerek, saçlarınızın kuru görünümünden kurtulabilirsiniz. O zaman bunu yapmak için neler yapabilirsiniz? Yapmanız gerekenler; saçları düzenli şekilde yıkamak, iyi bir saç kremi kullanmak ve saçları yıkarken çekiştirmeden, yolmadan, saç derisine masaj yaparak yıkamaktır. Kuru ve dökülen saçların sık sık taranması yanlıştır. Mümkün olduğunca az taramaya ve doğal yöntemlerle kurutmaya özen gösterin. Saçlarda oluşan kırıkları kestirmeyi de ihmal etmemek gerekir. Saçlarınıza fön vb. saçı kıracak ve yıpratacak şeyleri uygulamayın.

Kuru Saçları Canlandırmak için Doğal Çözümler

Bir bardak bal ve yarım bardak zeytinyağını iyice karıştırın. Bu karışımı 2 gün bekletin. Ardından saçlarınıza bu karışımla masaj yapın. Saçlarınızı tarayın ve başınız hava almayacak biçimde sarın ya da bir naylon torba geçirerek hava ile temasını kesin. Bu şekilde 30 dakika bekleyin. Sonra yıkayarak saçlarınızı durulayın.
Saçlarınızı canlandırmak için yumurta çok faydalıdır. Yapacağınız yumurta maskesi ile saçlarda oluşan elektriklenme de azalacaktır. 2 adet yumurta ve 2 çorba kaşığı su iyice çırpılır. Hazırlana bu karışım saç diplerine masaj yapılarak yedirilir. Bu şekilde 15 dakika beklenir ve iyice yıkanarak durulanır.
Saçlarınızın parlak görünmesini istiyorsanız 1 çorba kaşığı elma sirkesi ile 5 damla hintyağı 2 litre sıcak suyun içine konulur ve karıştırılır. Saçlara masaj yapılarak bu su ile durulanır.
Yıpranmış saçlar için; 3 yumurtayı çırparak saçınıza masaj yapın. Bu şekilde 15 dakika bekleyin ve saçınızı iyice durulayın. Son kalan durulama suyunun içine bir bardak gül suyu katılarak saçlar durulanır.

25 ml bademyağı ile 25 ml zeytinyağını karıştırın. Bu karışım ile saçlarınıza friksiyon yapın. Ardından saçınızı bir havlu ile örtün ve birkaç saat bekletin. Saçlarınızı iyice yıkayarak durulayın.
Saçları güçlendirmek için bir litre suya 5–6 adet küçük papatya çiçeği atılarak kaynatılır. Saçlara masaj yapılarak uygulanır.
Isırgan otu ile yapacağınız masaj saçların güçlenmesin de faydalıdır. Bunu için bir litre suya 4 tutam ısırgan otu atılmalıdır. Saçlara yedirilerek durulanmalıdır.
Zayıf saçları canlandırmak için; bir tutam adaçayı yaprak ve çiçeği bir litre su ile karıştırılır. Saçlara friksiyon yapılır.

kadının günlüğü.com

Spread the love


Bir Cevap Yazın