Suna Dumankaya cilt lekeleri için maske tarifler
1

 
Cilt Lekesi Nedir?

Tende oluşan renk değişimlerine cilt lekesi denmektedir. Cildimizin renginden daha koyu veya açık renkte oluşan bu lekeler kadınlarda da erkeklerde de sıklıkla görülmektedir. Cilt lekelerinin yaş grubu yoktur, her yaşta oluşabilir. Sebepleri incelenmelidir, genetik özelliklere yada hormonsal etkilere dayanıyor olabilir. Cildin pürüzlü ve cansız görünmesine neden olan bu lekeler sıklıkla yanaklarda, çene bölümünde ve alın bölgesinde oluşmaktadır. Yüzümüz dışında tüm vücutta da oluşabilen lekeler yüzümüzü saymazsak en sık göğüs, el, sırt ve omuz bölgelerinde görülmektedirler. Cilt lekelerinin sağlığımızı olumsuz etkileyen bir durumu yoktur. Ancak görüntü bozukluğu nedeni psikolojik sıkıntılara neden olabilir.

En fazla görünen Cilt Lekelerini sıralayalım;

 • Et benleri
 • Normal deri benleri
 • Yaşlılık beni
 • Akne
 • Çil
 • Doğum lekesi
 • Gebelik lekesi

Cilt Lekelerinin Nedenleri

Cildimizin rengini oluşturan pigmentin adı melanindir. Beslenme bozuklukları, iklim şartları, hormon dengesizliği gibi sebepler melanin üretimini arttırabilir. Melanin pigmentinin artması sonucuda yüz ve vücut derisinde lekeler oluşur.

Cilt lekeleri en fazla derimizin güneşle temas ettiği bölümlerde oluşmaktadır. Her ne kadar sağlığa zararlı etkisi yok demiş olsak da, farklı sıkıntıların oluşması ile kansere yol açabilir.

Melanin pigmentinin normal üstü salgılanması durumunda koyu renk lekeler oluşurken, normal altı salgılanması halinde de açık renk lekeler oluşur.

Koyu Renk Cilt Lekelerinin Temel Nedenleri

–          Ultraviyole ışınları

–          İltihap

–          Genetik sebepler

–          Yanlış cilt bakım ve kozmetik ürünleri

–          Hormon düzensizliği

–          Sistematik problemler

Pigment sayısının düşmesine bağlı oluşan açık renk cilt lekeleri albinizm ve  vitiligo isimli hastalıklara yol açabilir. Hücrelerin görevlerini yerine getirememeleri ve ölmeleri halinde oluşan bu sıkıntılar için mutlaka hekim desteği alınmalıdır.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtuluruz?

Bitki Bilim Uzmanı ve Güzellik Uzmanı olan Suna Dumankaya cilt lekeleri konusunda pek çok sırrını paylaşmakta.

Suna Dumankaya cilt lekeleri çözümlerinin bazılarına göz atalım;

Limon dilimleri

Limon dilimleri

 • 1 yumurtanın akı ile limon kabuğunun rendesini karıştırarak elde edilen kıvam duş öncesinde lekeli bölgelere masaj yapılarak yedirilmelidir.
 • Killi toprak, zeytin yağı ile havuç suyunu karıştırarak krem yoğunluğuna getirilmeli 2 günde bir lekeli alanlara sürülmelidir.
 • Limon suyu ile karıştırılan elma suyu içerine zeytin yağı ve süt ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra vücuda masaj ile uygulanmalıdır.
 • Bal ve nişadırdan elde edilen kıvamlı karışımın her gün 2 defa olmak üzere uygulanması tavsiye edilir.
 • 3 günde bir tekrarlanmak üzere, 1,5 bardak su içerisine 3 kaşık elma sirkesi ilave ederek kaynatılır. Baş üzerine bir havlu konularak lekeli yüzün buhara tutulması şikayeti önlemektedir. İşlemin sona ermesinin ardından su ile karıştırılarak inceltilmiş olan elma sirkesi ile yüzün silinmesi önerilir.
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu ile 1 tatlı kaşığı yoğurdun karıştırılarak cilde sürülmesi ve yıkamadan 15 dakikada bir aynı işlemin tekrarlanması önerilir. 1 saat zaman sonrasında işlem yıkanarak sonlandırılmalıdır.  Bu uygulamanın haftada 1 defa yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Rendelenmiş patatesin içerisine 1 kaşık süt ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edilerek krem kıvamına gelene kadar yulaf unu eklenmelidir. Yüzde yarım saat bu karışımın bekletilmesi önerilir.
Spread the love


Bir yanıt yazın