Kantaron yağı nasıl yapılır
Kantaron yağı nasıl yapılır
Kantaron yağı nasıl yapılır

Çok çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelen kantaron yağı sarı kantaron çiçeğinden yapılıyor.Ve bir çok kişi artık kantaron yağını evde yapmanın yollarını arıyor.

Kantaron yağı nasıl yapılır

Sizler de kantaron yağınızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Söylediğimiz gibi kantaron yağı sarı kantaron çiçeklerinden yapılıyor. Uygun mevsimlerde pazarlarda bulabileceğiniz kantaron bitkisini aktarlar da bulabilirsiniz. Kantaron yağı yapmanız için öncelikle kantaron çiçeklerini ayıklıyorsunuz. Yıkayıp kurutmasını bekleyin.
Çiçekleri sapından koparıp cam bir kavanoza alın. Çiçekleri ayırırken de metal kullanmayın. Bütün kantaron çiçeklerini cam kavanoza aldıktan sonra üzerini saf sızma zeytin yağı ile doldurun. Kavanozun ağzını bir tülbent yardımı ile sıkıca kapatın. Kavanozu güneşte 5 gün kadar bekletin.5 gün sonunda kavanozun ağzını kapatın ve yine güneşte40-45 gün kadar daha bekletin. Ara ara kavanozu sallamayı unutmayın.

Ve kavanozun ağzını kapağı il sıkıca kapatın. Yağın rengi her geçen gün koyulaşacaktır. Yağın rengi kırmızı olunca kantaron yağınız olmuş demektir. Artık kantaron yağınızı alıp süzgeçten süzdükten sonra cam koyu bir şişeye koyup karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Spread the love


Bir yanıt yazın