Doğal Bitkilerle Cilt Temizleme Losyonları
4

 
Ihlamur, karahindiba, papatya, adaçayı, at kuyruğu, nane gibi otlarla evde yapacağınız losyonlar, hem cilde kadife gibi parlaklık sağlayan, hem de kırışıkları zamanla azaltan mükemmel birer doğal toniktir.

Her gün temizlenen ciltte sorunlar kolay kolay barınmaz. Fakat hem cildi temizleyeyim hem de kırışıklık lara karşı mücadele edeyim diyorsanız, formülün doğada olduğunu belirtelim. Porselen görünümlü bir cilt elde etmek istiyorsanız, şifalı otların bu özelliğine göz atın. Yalnız kullanacağınız otların Anadolu’nun saf ve temiz topraklarından toplanmış olması gerekmektedir. Egzoz gazlarının olmadığı yerlerden elde edilmeli ve usülüne uygun olarak kurutulmuş özellikteki bitkiler tercih edilmelidir. (Zamanında toplanmış ve doğru biçimde kurutulmuş şifalı bitkilere nasıl ulaşacağınızı öğrenmek için maille danışabilirsiniz.)

Doğal tonikleri nasıl hazırlayabilirsiniz?

 Ihlamur, papatya, adaçayı ve at kuyruğunu kaynamış suya atın. Bir kaba hepsinden birer tutam koyun. Üstünü kapatıp, 30 dakika demlenmesini bekleyin. Bu karışımın suyu da cildinize parlaklık sağlayan, kırışıkları zamanla azaltan mükemmel bir doğal toniktir.

 Birer tutam (Bir tepeleme dolu çorba kaşığı) adaçayı yapraklarını ve ıhlamur çiçeklerini kaynatın, soğutun. Sabahları yüz ve boynu bu su ile silerseniz zamanla kırışıklık lar azalır.

– Kaynattığınız papatyanın suyu ile her sabah yüzünüzü silin. Ardından nemlendirici kremi yüzünüze sürün. Bu uygulama ile zamanla cilt elastikiyetini artırır, kırışıklık lar görünümünü kaybeder.

 Kıyılmış maydanoz kök ve saplarını 2 bardak suda kaynatın. Sabah ve akşam bu su ile yüz, boyun ve ellerinizi silin. Kırışıklık lara karşı korur. Maydanoz suyu kuru ciltler için mükemmel bir doğal losyondur.

 Karahindiba yaprakları üzerine (2 yemek kaşığı) 1 su bardağı su ilave edin. 15 dakika pişirin. Bu su soğuyunca pamukla cildinizi silin. (Normal ciltler için kullanılır.)

Östrojen içeren bitkiler de çok faydalıdır…

 Adaçayı ve civanperçemi östrojen içeren bitkilerdir. Bu iki bitkiden birer tutam alın ve kaynatın. Suyu ile yüzünüzu pamukla silebilirsiniz. Hem parlak bir deri görüntüsu elde edersiniz hem de eğer menopoz dönemindeyseniz, bundan dolayı (östrojen eksikliği nedeniyle) görüntüsü bozulan cildinizi düzeltebilirsiniz.

 Kurutulmuş adaçayı, papatya, nane ve maydanozu birer tutam olmak kaydıyla bir kaba koyun. Bir buçuk su bardağı su ilave edin ve kaynatın. Soğuduktan sonra içine bir çay bardağı aloevera suyu katın. (Fakat aloevera suyunu güvendiğiniz bir markadan satın almalısınız) Biraz da gül suyu ilave ettiğiniz de doğal toniğiniz hazırdır.

 Başka bir geleneksel cilt temizlik otu da ısırgan. Kıyılmış 2 yemek kaşığı ısırgan üzerine kaynamış bir bardak su dökün. 15 dakika demlenmesini bekleyin. Bu su ile sabah ve akşam yüzünüzü silin. (Normal ciltler için kullanılır.)

Bütün bu doğal tonik kullanım işleminden sonra mutlaka (eğer cildiniz kuru ise) yağlı bir krem kullanmalısınız. Eğer cildiniz yağlı ise, cilt tipinize uygun kreminizi, doğal losyonla deriyi silme uygulamasından sonra sürmelisiniz.

 

Spread the love


Bir Cevap Yazın