YANIK VE YUMURTA AKI BİLGİLENDİRMEK İÇİN PAYLAŞ
Yanık ve yumurta akı bilgilendirmek için paylaş
Yanık ve yumurta akı bilgilendirmek için paylaş

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiş.Bir yanık olayı meydana geldiğinde kapsadığı alan ne olursa olsun

İlk yardım etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.
Yanık ve yumurta akı bilgilendirmek için paylaş

Eli yanmış kişi elinin büyük kısmı kaynar su ile yandığında duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk suyun altına tutmuş ve sonrasında,2 yumurta kırmış ve aklarını ayırmış ve aklarını çırparak yanmış elini içerisine daldırmış.

Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen(albüminoid)olduğunu öğrenmiş ve en az 1 saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır.Öğleden sonra hiç bir acı duymaz olmuş ve ertesi sabah ise yanık bölgesinde nerede ise belirsiz bir kırmızımsı  leke kalmıştır.

Elinde sürekli ve kötü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra ise deride yanık izinden eser kalmamıştır.Hatta eski normal rengine dönmüştür.Yanan bölge yumurta akında mevcut ve vitamin dolu olan olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.Yara ve yanık izi nasıl geçer.

Bu önemli bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Spread the love


Bir Cevap Yazın