Tiroidi Olanlar Bakın Neye Dikkat Etmelisiniz
Tiroidi Olanlar Bakın Neye Dikkat Etmelisiniz
Tiroidi Olanlar Bakın Neye Dikkat Etmelisiniz

Yorgunluktan ciltteki kuruluklara,kaş ,kirpik dökülmelerinden kabızlığa kadar herkeste farklı belirtiler gösteren tiroid hastalarının dikkat etmesi gerekenleri biliyor musunuz*?

Bir çok hipotiroid hastası hormon seviyeleri sabitlenene kadar anormal kilo alıp vermekte, sorun yaşayabilirler.Bu süreçte kalorileri düşük gıdalarla beslenmek,düzenli egzersiz yapmak,stres yönetimi sağlamak ve yeterli uyku uyumak gerekir.
Araştırmalar tiroid hastalarının karbonhidrat kontrolü yaparak zayıflayabildiklerini gösteriyor.Peki neler yapmalı nasıl beslenmelisiniz?

Tiroidi Olanlar Bakın Neye Dikkat Etmelisiniz

Hazır gıdalar tüketmeyin.

Tiroid hastalığının neden olduğu sorunları azaltmak için hazır gıdalar ve rafine edilmiş besinlerden uzak durmalısınız.

İyot kullanımı

Düzenli tiroid fonksiyonları için en temel mineral İyottur.İyot eksikliği tiroid hastalığı oluşmasına ve ilerlemesine neden olur.İyot eksikliği ve fazlalığı önemli bir risk içerdiği için dışardan iyot takviyesi alırken dikkatli olunmalıdır.

D vitamini

Bazı tiroid hastalarında D vitamini eksikliği görülmektedir.Bu dönemlerde balık,süt,yoğurt,peynir yumurta ve mantar gibi D vitamininden zengin besinler seçilmelidir

B 12 vitamini

Yapılan araştırmalarda ateroskleroz hastalarının yüzde 30’unda B 12 vitamini eksikliği olduğu gözlemlenmiştir.

Selenyum

Tiroid bezi vücudumuzda selenyum konsantrasyonunun en fazla olduğu bölgedir.Selenyum bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde kadın ve erkek üreme sisteminde önemli bir rol oynar.

Spread the love


Bir Cevap Yazın