SİZDE DE BU KIZARIKLIKLAR VARSA DİKKAT ÜRTİKER OLABİLİRSİNİZ
Sizde de bu kızarıklıklar varsa dikkat ürtiker olabilirsiniz

Sizde de bu kızarıklıklar varsa dikkat ürtiker olabilirsiniz
Sizde de bu kızarıklıklar varsa dikkat ürtiker olabilirsiniz

Sosyal hayatınızı etkileyen bu hastalıkla ilgili bilgileri Prof.Dr.Oktay Taşkapan anlattı.Sizde de buna benzer şikayetler varsa hemen bir doktora görünmelisiniz.

Sizde de bu kızarıklıklar varsa dikkat ürtiker olabilirsiniz

Halk arasında Kurdeşen olarak ta bilinen iyi bir hasta-hekim ilişkisi ile tedavi edilebiliyor.
Kendini kısa süre de ortaya çıkıp kaybolabilen kaşıntı,kabarıklık ve kızarıklıklarla gösteren ürtiker(kurdeşen)’in tedavisi mevcut.Kadınlarda daha fazla görülürken bazı viral enfeksiyonlar da bu hastalığı tetikleyebiliyor.

Bu kabarıklıkların bazen Anjioödem denilen göz kapakları,dudaklarda görülen şişliklerle de görülebileceğini belirten Dermatologlar Ürtiker konusuna halkı bahar ve yaz ayların da daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Konu hakkında bilgi veren Türk Dermatoloji derneği Alerjik hastalıklar çalışma grubu başkanı ve Yedi tepe üniversitesi Tıp fakültesi deri ve zührevi hastalıklar Ana bilimdalı öğretim üyesi Prof.Dr. Oktay Taşkapan:Ürtiker’in hastaların sosyal yaşamlarını,psikolojik durumlarını ileri derecede etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren önemli bir hastalık olduğunu belirterek şunları söyledi:

Ürtker 6 haftadan kısa sürerse akut ürtiker,6 haftadan uzun  ya da daha fazla sürerse Kronik ürtiker olarak adlandırılır.

Kronik ürtiker ise insanların yaklaşık %1’ini etkiler.En sık 20 -40 yaşlarında daha çok bayanlarda görülür.Peki Ürtiker(Kurdeşen’i tetikleyen sebepler nelerdir?

Akut ürtiker‘e hastanın kullandığı bazı ilaçlar,(Ağrı kesiciler,Kas gevşeticiler ve Penisin grubu antibiyotikler)geçirilmekte olan viral enfeksiyonlar neden olabilir.Kronik ürtiker de ise nedeni bulmak daha zordur.

Bazen besinler akut ürtikere sebep olabilir.Bazı durumlarda ise bahar ayı başlangıcında  Huş ağacı polenlerine duyarlanmış, alerjik nezle ya da astımı olan hastalarda elma,armut,şeftali,kivi gibi meyvelerin ya da havuç,kereviz, domates,patates gibi sebzelerin yenilmesine bağlı olarak(besinlerle ağaç polenlerinin yapısal benzerliğinden kaynaklanan)ürtiker tabloları ile karşılaşılabilir.

Kronik ürtikerde enfeksiyonların, fiziksel etmenlerin(sıcak,soğuk,basınç )gibi bazen besin katkı maddelerinin ve vücutta yangı oluşturan çeşitli hastalıklar sorumlu olabilir.

Ender de olsa kronik ürtiker var olan ya da gelişebilecek ciddi bir hastalığın(Hepatit,Romatizmal hastalıklar,Bağ dokusu hastalıkları v.b)gibi ilk belirtisi olabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı ürtiker hastalarının çok iyi  muayene edilmesi ve Hasta -Hekim ilişkisi uygun tedavi yaklaşımları ve düzenli izlem büyük önem taşır.

Ürtiker tedavi edilebilen bir hastalıktır.Tedavi ve hasta takibi Dermatologlar tarafından yapılmalıdır.Özellikle Akut ürtikerli olguların çoğu Antihistamin dediğimiz haplarla ve kısa süre kortizon kullanımı ile bir kaç gün içinde geçer.

Yaygın döküntü ve şişliklerin gözlendiği ağır olgularda ilaçlar acil servislerde yada dermatoloji klniğinde uygulanır.Ve hasta bir süre gözlem altında tutulur.

Ürtiker(Kurdeşen)niniz varsa bunları yapmayın.

Fiziksel ve psikolojik zorlanmalar (aşırı yorgunluk,egzersiz,stres) ürtikeri tetiklemektedir.Bu hastalar sıcak ortamlardan,alkolden, özellikle ağrı kesici,ateş düşürücü,kas gevşetici ilaçlardan ve diğer bitkisel kökenli tedavilerden kaçınmalıdır.İlaçlar içinde özellikle ağrı kesiciler(Parasetamol grubu hariç)aspirin,penisilin grubu antibiyotikler, ürtikere en çok neden olan ilaçlar olduğundan kullanılmamalıdırlar.

Kaynak:Sözcü.com.tr

Spread the love


Bir Cevap Yazın