SGK’dan Paranızı Almayı Unutmayın
 SGK'dan Paranızı Almayı Unutmayın
SGK’dan Paranızı Almayı Unutmayın

Yapılan onca uyarı ve bilgilendirmeye karşı vatandaş SGK!dan parasını almıyor.Ya da alacağını unutuyor.

Ancak bu haklarını almak için geç değil 5 yıl içinde talepte bulunabilirler.Sosyal Güvenlik Kurumu SGK farklı isimler altında özel ödemeler yapıyor.Milyarlarca lirayı bulan bu ödemelerden çoğu kişi haberdar değil.
Para zamanında çekilmeyince de hak yanıyor.Bu hakların bazıları yolluk,cenaze,çeyiz ödemesi ,istirahat parası,süt parası olarak sıralanıyor.Peki bunları kimler nasıl alacak?

Yolluk ödemesi

Yol ve gündelik ödemesi sigortalının kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu hal sahiplerine yani anne,baba,eş ve çocuklara PTT aracılığı ile yapılır.Bunun için kişinin Tıbbi(organ nakli,kontörlü,kanser tedavisi,acil gibi haller)ve zorunlu nedenlerle yaşadığı yerin dışında başka bir hastaneye sevk gerekiyor.Başvuru SGK il müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.

Cenaze yardımı

Ölen kişi adına 360 günlük si gorta primi yatırılması bu ödeme için yeterli.Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor.Teelaş ve acı ile unutulan bu ödemenin 5 yıllık zamanı var.Öncelik eş ve çocukların,yoksa ödemeyi anne,baba,kardeş alabiliyor.Bir dilekçe ile sosyal güvenlik merkezine başvurmak yeterli

Çeyiz yardımı

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken,evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor.Bu ödenek SGK Veya Bağkurlu anne veya babasının vefatI nedeni ile yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor.Kesilen maaşIn 2 yıllık tutarı (24maaş) kız çocuğuna evlendiğinde toplu olarak peşin ödeniyor.

İstirahat parası

çalışırken hastalanan,meslek hastalığına yakalanan, iş kazası geçiren sigortalıya, hastane rapor yazar.Rapor alınan sürelerde patron maaş ödemez,ödemeyi SGK yapar.Buna iş göremezlik ödeneği denir. Ödeme son 3 aylık kazanca göre yapılır.Bu parayı Bağkur‘lu da alır.

Süt parası

SGK halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme parası da veriyor

Doğum izni parası

Doğum öncesi ve sonrası toplam 122 gün izin kullanan anneler,,çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor.Ödemeler PTT veya Ziraat bankasından.

Toplu para

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli primi tamamlıyamıyorlar.Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri istiyebiliyor.Bunun için SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

Hürriyet.com.tr

Spread the love


Bir Cevap Yazın