Sarımsak saç çıkarır mı işte cevabı
Sarımsak saç çıkarır mı işte cevabı

Saç dökülmesi sorunu hem erkekler de hem de kadınlarda görülen istenmeyen bir durumdur. Fakat erkeklerde kadınlara göre bu durum maalesef daha fazla görülür.

Sarımsak saç çıkarır mı işte cevabı
Bu durumu çözmenin en kolay yolu ise sarımsaktır.Dökülen bölgeye uygulanan sarımsak kürü yeniden saç çıkmasını sağlayarak aynı zamanda selenyum ve sülfür içerdiği için saçları yapısal olarak ta güçlendirmektedir.Sarımsak saç sağlığı için faydalı olan sülfür açısından çok zengindir.Sülfür saç üretimi için gerekli olan keratin dahil bir çok proteinin yapısal bir parçasıdır..

Sarımsakta bulunan selenyum saç sağlığını iyileştirmek için E vitamini ile birlikte çalışır.Selenyum vitamini hücrelere hasar veren serbest radikaller karşı mücadelşe ederek E vitaminin vücuttaki gücünü arttırmaktadır.E vitamini az olan kişilerde genelde saç kaybı,saç kuruluğu ,saç matlığı yaşanmaktadır.Sarımsak ile tüm bu sorunlara kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Sarımsak, saç sağlığı için önemli olan B-6 ve B-1 (tiamin), C vitamini açısından iyi bir kaynaktır. C vitamini saçları kırılmalardan korumakta ve kolajen üretimini artırmaya yardımcı olmaktadır. Vitamin B-6 eksikliği saçların koparak dökülmesine neden oluyor.

SARIMSAK SAÇA NASIL UYGULANIR?

  • Eczanelerde, marketlerde ya da kozmetik satan mağazalarda sarımsaklı şampuanları görebilirsiniz.
  • Eğer sarımsaklı şampuan bulamadıysanız sorun değil gündelik olarak kullandığınız şampuanın içine sarımsak suyu ya da özü ekleyerek kendi şampuanınızı hazırlayabilirsiniz.
  • Diğer bir seçeneğiniz ise sarımsağı direk olarak saç derinizde kullanmak. 3-4 diş sarımsağı iyice ezerek saçlarınızın döküldüğü veya zayıfladığı bölgelerde saç derinize sürün ve yaklaşık 1 saat kadar bekletin.
  • Daha sonra aynı bölgeye zeytinyağı ile masaj yapın ve bone takarak ya da havlu sararak bir gece bekletin. Sabah kalkınca saçınızı normal bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Spread the love


Bir Cevap Yazın