HAZIR PAKETLENMİŞ YEŞİLLİKLERE DİKKAT


Spread the love

Hazır paketlenmiş yeşilliklere dikkat
Hazır paketlenmiş yeşilliklere dikkat

Bir çok kişinin zamandan tasarruf amaçlı kullanmayı tercih ettiği hazır paketlenmiş yeşillikler,marul,ıspanak gibi sağlığınız için hiçte faydalı değil.

Hazır paketlenmiş yeşilliklere dikkat

İngiliz bilim adamlarının yaptıkları çalışmaya göre hazır paketlenmiş yeşilliklerde salmonella bakterilerinin üreme riskinin 2400 kat daha fazla olduğunu bildirdi.Salmonella bakterileri vücutta enfeksiyona sebep olarak zehirlenmelere yol açıyor.Yine Guardian gazetesinde yer alan habere göre mikrobiyologların yaptığı araştırma,doğal olarak sebze yapraklarında bulunan bakterilerin paketler açıldıktan sonra çok daha hızlı şekilde üremeye başladıklarını ortaya koydu.Paketlenmiş hazır yeşillik yapraklarından çıkan sıvının Salmonella üreme riskini 2400 kat arttırdığını belirten bilim adamları söz konusu salataların  vücutta enfeksiyona yol açarak zehirlenmelere yol açabileceğini bildirdi.

Araştırmayı yürüten Dr.Primrose Freestone salata yapraklarının paketlenme öncesi kesilmesi sonucunda ortaya çıkan az miktardaki sıvının,yeşillikle buzdolabında saklansa dahi salmonellanın üremesi için uygun ortam oluşturduğunu söyledi.

Ortaya çıkan sıvının salmonellanın ıspanak,marul,roka gibi sebzelerin yapraklarına güçlü bir şekilde bağlanmasına yol açtığını ifade eden Dr.Primrose bakterilerin yıkamakla dahi zor temzlenebileceğini söyledi.

Uzmanlar bakteri üreme hızının yeşillik paketleri açıldıktan sonra hızla arttığını çekerek bu tür yeşillikleri tüketenlere paketleri açtıktan hemen sonra tüketmelerini öneriyoruz dedi.

Peki Salmonella nedir?Buradan bakabilirsiniz

Kaynakça:.posta.com.trBir Cevap Yazın