Göz sulanması nedenleri ve doğal tedavileri
Spread the love
Göz sulanması nedenleri ve doğal tedavileri
Göz sulanması nedenleri ve doğal tedavileri

Göz yaşları gözleri sağlıklı tutmada yağlamaya yardımcı olmaya ve gözdeki yabancı parçacıkları yıkamada önemli bir rol oynarken ,fazla göz yaşı oluşumu ise sulu gözlere de yol açabilir.

Sulu gözler epifora olarak bilinir.Bir çok ,inanın mağdur olduğu bir durumdur.Bu durum ise her yaşta ortaya çıkabilir.Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar 2 yaşın altındaki çocuklarda ve 60 yaşın üstündeki kişilerde daha fazla olduğunu göstermiştir.
Göz yüzeyinin tahrişi ve iltihaplanması nedeni ile veya aşırı göz yaşı sonunda ortaya çıkabilir.

Göz sulanması nedenleri ve doğal tedavileri

Sulu gözlerin diğer bazı yaygın nedenleri alerjiler, blefarit, konjonktivit, daralmış veya tıkanmış gözyaşı kanalları ve içe veya dışa doğru dönüşen göz kapaklarıdır.

Bazen, aşırı gözyaşı üretimi soğuk veya rüzgarlı olduğunda veya yabancı bir nesne gözlere girdiğinde ortaya çıkar. Ayrıca göz yaralanmaları, yanıklar, gözdeki kimyasallar, kronik sinüzit, tiroid bozuklukları ve toza maruz kalma sulu gözleri tetikleyebilir.Göz sulanması ve oluşan göz kuruluğu için neler yapabilirsiniz.Doktora görünmek her zaman ki gibi ilk önce yapmanız gereken olmalıdır.Bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlere gelince:

Gözlerinizi sık ,sık su ile yıkayın.Sık yıkama polenlere veya her hangi bir kimyasalın gözlerinizden temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra gözlerinize sıcak kompres yapabilirsiniz.Göz kapağı iltihabı,kuru gözler,pembe gözler gibi epiforanın farklı nedenleriyler başa çıkmak ,için sıcak kompres önemlidir.Kompresten gelen ısı göz bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırır.Göz tahrişini azaltır.

Anne sütü:Anne sütü yeni doğan bebekler için mucize bir olaydır.Ayrıca bebeğinizde oluşan göz sulanması ve göz sorunlarına da ilaçtır.Alerjik reaksiyondan kaynaklanan konjonktivitle mücadele eden ve tedavi eden birçok antikor, özellikle immünoglobulin E içerir.

Hint yağı:Hint yağı göz sulanması için başka bir doğal ilaçtır.Bunun için ise her 2 gözünüze günde 2 defa birer damla hint yağı damlatabilirsiniz.

Gül suyu’da gözlerinizi koruyacak,şikayetlerinizi azaltacak fazla antiseptik özelliklere sahiptir.Her 2 gözünüze birer damla gül suyu damlatabilirsiniz.Bunun yanı sıra papatya suyu ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz.

Elma sirkesi:Alerjik reaksiyondan kaynaklanan konjonktivitle mücadele eden ve tedavi eden birçok antikor, özellikle immünoglobulin E içerir.

  1. 1/2 su bardağı haşlanmış ve soğutulmuş suya 1/4 çay kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ekleyin.
  2. Bu çözeltiye bir pamuk topu batırın ve çözeltiyi enfekte göze uygulayın. (Her iki göz de enfekte olmuşsa 2 pamuk topu kullanın.)
  3. Ayrıca, dış gözü pamuk topu ile silin.
  4. Bunu 2 ila 3 gün boyunca birkaç saatte bir yapın.


Bir Cevap Yazın