Dikkat alerji mevisim başladı
Dikkat alerji mevisim başladı
Dikkat alerji mevisim başladı

Çayır-çimendeki otlara ve polenlere karşı gelişen mevsimsel alerjik nezle, diğer adıyla saman nezlesi, en çok bahar aylarında ortaya çıkıyor. Mart-nisan-mayıs döneminde yoğun olarak havaya salınan polenler, çocuk ve yetişkinlerde hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, polen alerjisinin basit bir hapşırmadan ibaret olmadığını, burun kaşıntısı, burun ve gözlerde akıntı ve göz kızarması şikayetlerine neden olduğunu belirterek bu durumun, çocukların okul başarısını da düşürdüğünü söyledi.
Dikkat alerji mevisim başladı

Prof. Tabak “Okulda devamlı burun tıkanıklığı, hapşırık, burun akıntısı yaşayan çocuk konsantre olamaz. Okul başarısı düşer. Özellikle ülkemizde sınavların ve sınav hazırlıklarının yoğun olduğu ilkbahar mevsimi bu öğrenciler için gerçek bir sorundur. Aynı durum erişkinlerde iş gücünün düşmesi şeklinde kendini gösterir” dedi.

ALERJİK ASTIM ALEVLENMESİ ARTABİLİR

Alerjinin sadece burunda kalmadığını, birçok hastada akciğerlere de etki ettiğini vurgulayan Prof. Tabak, alerjik astım alevlenmelerine dikkat çekti, “Alerjik astım öksürük, hırıltı ya da hışıltı, nefes darlığı şeklinde kendini belli eder. Alerjik nezle alerjik astım birlikte tedavi edilmediği takdirde her iki hastalığında tedavisi yarım kalır” uyarısında bulundu.

Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi polen alerjisinden de kurtulmak için alerjik maddeden uzak durmak gerektiğini belirten Yonca Tabak “Alerji yapan bitki türü tanınır ve çevrede tespit edilirse; bu bitkinin o bölgeden uzaklaştırılması şikâyetleri kısmen azaltır. Ancak çoğu bitkiler uzaklaştırılsa bile polenleri çok uzak mesafelere ulaşabilir. Bu nedenle polen alerjisinde alerjik olunan maddeden kesin olarak uzak durabilmek mümkün değildir. Ancak uygulanacak birkaç pratik öneri şikayetlerin şiddeti azaltabilir” dedi.

Polen mevsiminde eve hava girişini azaltmak gerektiğine vurgu yapan Tabak, korunma önerilerini şöyle sıraladı: “Özellikle sabahın erken saatleri havada polen sayısının en fazla olduğu zamandır. Bu saatlerde vemümkünse günün diğer saatlerinde de kapı ve pencereleri kapalı tutmak gerekir.

1- Evi cam açarak havalandırmak yerine polen filtreli klima kullanılmalıdır.
2- Klimanın olmadığı durumlarda polen filtreli hava temizleyiciler kullanılabilir.
3- Çim biçme gibi aktivitelerden kaçınmalı ve mutlaka böyle bir aktivite yapılacaksa maske takılmalıdır.
4- Sabah erken saatlerde ev dışı aktivitelerden kaçınılmalıdır.
5- Dışarıdan eve gelindiğinde el, yüz yıkanmalı, kıyafetler değiştirilmelidir.
6- Kıyafetleri açık havada kurutmaktan kaçınılmalıdır.”

MEVSİMSEL ALERJİK NEZLE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Mevsim süresince alerjiyi baskılayacak ilaçlar (anti-histaminik) önerildiğini söyleyen Prof. Yonca Tabak, tedavi seçenekleri hakkında şu bilgileri aktardı:

“Ağızdan alınan alerji ilaçları gün içinde uyku haline neden olabildiklerinden özellikle sınavlara hazırlanan çocuklara bu süreçte anti-histaminik içeren alerji ilaçları verilmemelidir. Böyle durumlarda kortizonlu burun spreyleri tercih edilmelidir. Kortizon bazlı burun spreylerinin kana karışma oranı çok düşüktür. Uygun dozda ve uygun teknikle kullanıldığında yan etkilere neden olmazlar. Ancak, alerjik nezlede ilaç tedavisi kullanıldığı sürece etkilidir. İlaçlar kesilince altta yatan alerji tedavi edilmediyse tüm belirtiler geri dönmektedir. Mevsimsel alerjik nezlenin tek kökten tedavisi alerji aşı tedavisidir.”

KALICI ÇÖZÜM: DİLALTI AŞI TEDAVİSİ

Aşı tedavisinde amacın; vücudu alerjik maddeye yavaş yavaş alıştırmak olduğunu belirten Prof. Dr. Yonca Tabak “Bu şekilde vücut alerjik maddeye duyarsızlaşır. Bu tedavi; iğne aşı ve dilaltı damla olarak uygulanır. En eski yöntem iğne aşı uygulamasıdır. Ancak iğne aşıların alerjik yan etkileri fazladır. İğnenin doktor gözetiminde uygulanması gerekir ki; buna rağmen hayatı tehdit edici alerjik reaksiyon riski olabilmektedir. Ancak aşı tedavisi uygulanmadığında alerjinin de geçmediği yıllar içinde gözlenmiştir. Tedavide amaç hastanın ilaçsız da iyi kalmasını sağlamaktır. Başarı oranı oldukça yüksek olan dilaltı damla aşılarının yakın zamanda Avrupa’da tablet formları da geliştirilmiştir” şeklinde konuştu.

.posta.com.tr

Spread the love


Bir Cevap Yazın