Corona aşı uygulaması bu tarihte başlıyor
Spread the love
Corona aşı uygulaması bu tarihte başlıyor
Corona aşı uygulaması bu tarihte başlıyor

Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Halk sağlığı Ana Bilim dalı Öğretim üyesi Prof.Dr. Deniz Çalışkan: aşının tek çare olmadığını ancak, aşıyla toplumsal bağışıklık düzeyinin yüzde 60’ın üzerine çıkmasıyla normal yaşama bir miktar daha erken dönmenin sağlanabileceğini belirtti.

Corona aşı uygulaması bu tarihte başlıyor

Prof.Dr.Çalışkan: Çin menşeli aşının Türkiye’deki sağlık çalışanları, öncelikli olmak üzere uygulanmasına gelecek haftadan itibaren, başlanacağını belirterek”65 yaş üstü ve ek hastalığı olan bireylerimiz aşılanacak”sonradsında ise kilit personel dediğimiz öğretmenlerimiz,bakım hizmetinde olanlar,teması yüksek meslek gruplarında çalışan bireyler aşılanacak”dedi.
Prof.Dr.Çalışkan toplumsal bağışıklığın yüzde 60’a çıkması için 120 milyondan fazla aşı gerektiğini ”Bunu sağladığımız taktirde öğretmenlerimizin aşılanmasından sonra okulların açılması önümüzdeki 2.dönemde mümkün olabilecek ”diye düşünüyoruz dedi.

Aşılama planının il sağlık müdürlüklerinin yapacağını belirten Çalışkan:Her ilde öncelikle sağlık personeli aşılanmaya başlanacak.Önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren yeni aşılanma hızlı bir şekilde ,aile hekimleri de,65 yaş üstü vatandaşlarımızı,ek hastalığı olan vatandaşlarımızı, davet ederek aşılamaya başlayacaklar.

Biz aşılama hizmetlerinde Türkiye olarak çok güçlü bir ülkeyiz.Aşı takip sistemimiz son derece iyi çalışıyor.O nedenle her hangi bir izdihama yol açmadan randevu ile aşılarımızı çok hzılı bir şekilde günde 1 milyonun üzerinde kişiye yapabilecek şekilde ilgili genel müdürlüğümüz, çalışmalarını tamamlamış durumda.

Çok kısa süre içinde yeni yılın ilk ayı içinde aşılamalar hızlı bir şekilde yapılacak.dedi

Prof.Çalışkan:Tüm dünyanın aşıları takip ettiğini,Türkiye’nin de yeterli doza ulaşabilmek için tüm aşı üretici firmalarla ve yerli üretimi desteklemek noktasında çalışmalar içinde olduğunu belirtti.

Bakanlığımız aşı tedariki ile ilgili farklı seçenekleri de masaya yatırdı.Ama yerli aşının üretilmesinin de Nisan ayı içerisinde gerçekleşeceği düşünülüyor. Aşı olsak ta maske, mesafe, temizlik kurallarına uyacağız.

Sözcü.com.tr.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir