Bağışıklığın düştüğünü gösteren 4 işaret nedir
Spread the love
Bağışıklığın düştüğünü gösteren 4 işaret nedir

Corona virüsü vücudumuzdan uzak tutmanın yolu, sosyal mesafeyi korumaktan ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaktan geçiyor.
Ancak bazen sağlığımıza ne kadar dikkat edersek edelim bağışıklık sistemimiz zayıflayabiliyor ve vücudumuz da enfeksiyonlara, hastalıklara karşı güçsüz düşüyor.

Ancak bazı sinyallere dikkat ederek bağışıklık sistemimizin zayıflamaya başladığını anlamak mümkün! İşte İç Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya’ya göre bağışıklığımızın düştüğünü gösteren 4 işaret!

Bağışıklığın düştüğünü gösteren 4 işaret nedir

Çok sık tekrarlayan aftlar

Yanık, kesik gibi sorunlardan sonra cildimiz hasarı kontrol eder. Vücut, cildin yenilenmesine yardımcı olmak için yaraya besin açısından zengin kan göndererek yarayı onarmaya başlar.

Bu iyileşme süreci sağlıklı bağışıklık hücrelerine bağlıdır. Ancak bağışıklık sisteminde bir yetersizlik varsa cilt iyileşmesi yavaşlar. Cilt enfeksiyonlarının çok sık görülmesi (apseler, uçuklar) bağışıklık sisteminin yetersizliğinin bir işareti olabilir.

Karında şişkinlik

Bağışıklık sisteminin yaklaşık yüzde 70’i sindirim sistemimizde yerleşiktir. Ayrıca, orada yaşayan yararlı bakteri ve mikroorganizmalar (flora) bağırsağı enfeksiyondan korur ve bağışıklık sistemini destekler.

Flora yetersizliği virüsler, kronik inflamasyon ve otoimmün bozukluk riskini artırabilir. Bağışıklık ve bağırsak florası arasındaki bağlantıya ilişkin giderek daha çok şey öğreniyoruz. Şişkinlik, gaz veya kabızlık genellikle bağırsağımızda bir şeyin doğru olmadığının bir işareti olabilir.

Yıl içerisinde fazla hastalanmak

Yetişkinlerde her yıl 1-2 kez soğuk algınlığı olması gayet normal. Ancak sık tekrarlayan soğuk algınlığı veya diğer virüs enfeksiyonlarına yakalanmak, 1 yıl içinde 4’ten fazla kulak enfeksiyonu veya 2 kez pnömoni (zatürre) veya 3’ten fazla bakteriyel sinüzit geçirmek.

Yılda 2’den fazla antibiyotik kullanım dönemi olması vücudun maruz kaldığı mikroplarla mücadele etmek için donanımlı olmayabileceğinin sinyalleri olabilir.

Milliyet.com.tr

Dinlenseniz de geçmeyen yorgunluk

Yeterince uyumaya rağmen hala yorgunluktan muzdaripseniz bağışıklık sisteminizle ilgili bir sorun olabilir. Vücudumuz bağışıklık sistemini desteklemek için enerji tasarrufu yapar ve böylece mikroplarla savaşabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir