Anne sütüne en yakın süt keçi sütü
1714

Anne sütüne en yakın süt keçi sütü
Keçisütü Anne sütüne en yakın süttür.yeni doğmış bebeklerin beslenmesi ve bunun dışında pek çok hastalığıntedavisi içinne de yardımcı olmaktadır.

Profesör Doktor Celalettin Koçak, liçeriğinde aktoz oranı açısından yüksekproteinler bulunan keçi sütünün değerlibesin ögeleri de içerdiğini belirtti…

Keçi sütündeki yağ asitlerinin bazı rahatsızlıklara iyi geldiğini ifade eden Prof. Dr. Koçak, bu sütün organizmada iltihaplanmayıönlediği gibi diş ve kemik gelişimi için de iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu kaydetti.

Doğal homojenize olan sütün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından anne sütüne en yakın süt olduğunu bildiren Prof. Dr. Koçak, şöyle devam etti:

”100 gram annesütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligramdır.

Keçi sütündeki bakteri miktarı ve yağ oranı diğer hayvanlardan daha azdır. Laktoz oranı bakımından yüksek proteinlerine sahipolması nedeniyle keçi sütü değerli besin ögelerini içeriyor.

Yeni doğan bebekler, anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaçduyacağı besin elementlerini en iyi keçi sütünden alabilir.” 

Keçi sütünden yapılmış ürünlerin Avrupa’da ”özel sağlıkmarketlerinde” özel fiyatlarla satıldığını ve bebeklere annesütünün alternatifi olarak verilebileceğini bildiren Prof. Dr. Koçak, ”Ancak bazı kişiler tat anlamında sevmeyebilir, onlara ağır gelebilir.

Örneğin koyun sütü ya da peyniri de tat ve koku anlamındaherkes tarafından tercih edilmeyebilir” dedi.

CİLT HASTALIKLARINDA YARARLI AMA İLAÇ DEĞİL

Keçi sütünün serum proteinlerinin alerjik özelliği olmamasından dolayı sindirim sistemi rahatsızları ile bazı cilt hastalıkları içintedavi edici olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Koçak, ”Ama ne olursa olsun, aşırıya gidip abartılmaması lazım. Keçi sütü ilaçdeğildir.

Yani hiç bir gıda tek başına tedavi edici özelliğe sahip değildir. Ne olursa olsun abartmayalım. Öncelikle her türlü rahatsızlıkta ilaçlatedavi yolunu seçilmelidir” dedi.

1. FRANÇOIS’YI İYİLEŞTİRMİŞ

Tarihte de keçi sütünün bazı faydalarına rastlandığını bildirenProf. Dr. Koçak, ”16. yüzyılda 1. François rahatsızlanmış ve hastalığına hiç kimse çare bulamamış. O dönemde Kanuni SultanSüleyman’dan yardım istemişler.

Kanuni kendi doktorunu ve yanında keçisini göndermiş. Keçinin sütünü ve yoğurdunu her gün içen François bir süre sonra eski sağlığına kavuşmuş ve Fransa’da yoğurt, ilaç niyetine kullanılmaya başlamış.

Tıp kitaplarında da keçi sütünün iyileştirici gücüne yönelik çeşitlieserler yer alır” diye konuştu.

Spread the love


Bir Cevap Yazın